Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population290
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$39,277
Unemployment6.4%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp56°F (13°C)
AQI16 (Good)
Rain42.3 in/yr
Sunny Days293/yr
Elevation1,886 ft (575 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 290 |
| Elevation | 1,886 ft (575 m) |
| Coordinates | 45.5362°, 7.8603° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Piedmont |
| Average Temperature | 56°F (13°C) |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 73°F (23°C) |
| Annual Precipitation | 42.3 inches (1,074 mm) |
| Annual Snowfall | 9.9 inches (25 cm) |
| Median Age | 47.3 years |
Is Nomaglio a Good Place to Live?
Based on current data, Nomaglio receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Nomaglio offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Nomaglio enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 56°F. Winters average 39°F in January while summers reach 73°F in July. With 293 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 42.3 inches, including 9.9 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Nomaglio has a population of 290. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
The median household income in Nomaglio is N/A. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In Nomaglio, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Nomaglio vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Nomaglio enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (13°C). Winters average 39°F in January while summers reach 73°F in July. The area gets 293 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 42.3 inches. The area receives 9.9 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 1,886 feet.
Temperature
39°F Jan (4°C)
73°F Jul (23°C)
| Annual Average | 55.6°F |
| 3% above US avg |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 73°F (23°C) |
| Sunny Days | 293 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 42.3 inches |
| 11% above US avg |
| Snowfall | 9.9 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 1,886 ft (575 m) |
| Coordinates | 45.5362°N, 7.8603°W |
| Timezone | Europe/Rome |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
39°F (4°C) |
2.1 in |
|
| February |
33°F (0°C) |
2.2 in |
Coldest |
| March |
37°F (3°C) |
2.7 in |
|
| April |
42°F (6°C) |
3.5 in |
|
| May |
50°F (10°C) |
4.4 in |
Wettest |
| June |
57°F (14°C) |
3.4 in |
|
| July |
73°F (23°C) |
2.4 in |
Warmest |
| August |
62°F (16°C) |
3.2 in |
|
| September |
55°F (13°C) |
3.0 in |
|
| October |
47°F (8°C) |
3.7 in |
|
| November |
38°F (3°C) |
2.7 in |
|
| December |
33°F (1°C) |
2.1 in |
Driest |
Nomaglio has a seasonal temperature swing of 40°F — from 33°F in February to 73°F in July. Total annual precipitation is 35.4 inches, with May being the wettest month (4.4") and December the driest (2.1").
Frequently Asked Questions About Nomaglio
What is the population of Nomaglio?
Nomaglio has a population of 290 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is Nomaglio expensive to live in?
Nomaglio is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Nomaglio?
Nomaglio enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (13°C). Winter temperatures average 39°F in January, while summers reach an average of 73°F in July. The area receives 293 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 42.3 inches, with 9.9 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Nomaglio?
The unemployment rate in Nomaglio is 6.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Nomaglio?
34.2% of adults in Nomaglio hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Nomaglio?
The obesity rate in Nomaglio is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.