Bachelor's+
29.2%
13% lower than US avg
Obesity Rate
5.5%
83% lower than US avg
Unemployment
2.5%
32% lower than US avg
Poverty Rate
1.2%
90% lower than US avg
People
Population48,523
Median Age49.1 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$33,836
Unemployment2.5%
Poverty1.2%
Health
Obesity5.5%
UninsuredN/A
Smoking14.9%
Depression14.7%
Climate
Avg Temp57°F (14°C)
AQI38 (Good)
Rain84.3 in/yr
Sunny Days183/yr
Elevation10 ft (3 m)
Education
B
Bachelor's+29.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 48,523 |
| Elevation | 10 ft (3 m) |
| Coordinates | 36.4097°, 136.4847° |
| Timezone | Asia/Tokyo |
| Country | 🇯🇵 Japan |
| State / Province | Ishikawa |
| Average Temperature | 57°F (14°C) |
| January Average | 38°F (3°C) |
| July Average | 77°F (25°C) |
| Annual Precipitation | 84.3 inches (2,141 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 49.1 years |
Is Nomimachi a Good Place to Live?
Based on current data, Nomimachi receives an overall livability score of 3.3 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include low unemployment, a low poverty rate. Nomimachi offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.5%. Only 1.2% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
29.2% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Nomimachi enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 57°F. Winters average 38°F in January while summers reach 77°F in July. With 183 sunny days, the area sees less sunshine than many U.S. cities. Annual precipitation totals 84.3 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 38.
Nomimachi has a population of 48,523. The median age is 49.1 years, 26% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.2% female and 48.8% male. 27.4% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 86.0% have health insurance coverage.
Population
49.1yrs
Median Age
26% above US avg
Race & Ethnicity
Nomimachi vs U.S. Average
Social Characteristics
Nomimachi vs U.S. Average
The median household income in Nomimachi is N/A. Per capita income is $33,836 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 2.5% (below the 3.6% US average). 1.2% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Nomimachi vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.5% |
| 32% below US avg |
| Poverty Rate | 1.2% |
| 90% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In Nomimachi, 5.5% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 6.7% have diabetes (below the 10.5% national rate). 31.4% have high blood pressure. 14.9% are current smokers. 6.3% report binge drinking. 14.7% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Nomimachi vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 5.5% |
| 83% below US avg |
| Diabetes | 6.7% |
| High Blood Pressure | 31.4% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.9% |
| 6% above US avg |
| Binge Drinking | 6.3% |
| Depression | 14.7% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Nomimachi enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 57°F (14°C). Winters average 38°F in January while summers reach 77°F in July. The area gets 183 sunny days per year. Annual precipitation totals 84.3 inches (wetter than the 38-inch national average). Air quality is rated Good with a median AQI of 38. 87% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 10 feet, near sea level.
Temperature
38°F Jan (3°C)
77°F Jul (25°C)
| Annual Average | 57.4°F |
| 6% above US avg |
| January Average | 38°F (3°C) |
| July Average | 77°F (25°C) |
| Sunny Days | 183 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 84.3 inches |
| 122% above US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 38.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 87.4% |
Geography
| Elevation | 10 ft (3 m) |
| Coordinates | 36.4097°N, 136.4847°W |
| Timezone | Asia/Tokyo |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
38°F (3°C) |
8.5 in |
Coldest |
| February |
38°F (3°C) |
6.0 in |
|
| March |
43°F (6°C) |
5.6 in |
|
| April |
54°F (12°C) |
5.5 in |
Driest |
| May |
62°F (17°C) |
5.8 in |
|
| June |
69°F (21°C) |
7.8 in |
|
| July |
77°F (25°C) |
8.4 in |
|
| August |
80°F (26°C) |
5.6 in |
Warmest |
| September |
72°F (22°C) |
9.2 in |
Wettest |
| October |
61°F (16°C) |
6.2 in |
|
| November |
52°F (11°C) |
7.4 in |
|
| December |
43°F (6°C) |
8.5 in |
|
Nomimachi has a seasonal temperature swing of 42°F — from 38°F in January to 80°F in August. Total annual precipitation is 84.3 inches, with September being the wettest month (9.2") and April the driest (5.5").
Frequently Asked Questions About Nomimachi
What is the population of Nomimachi?
Nomimachi has a population of 48,523 residents and is located in Japan.. The median age of residents is 49.1 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.2% female and 48.8% male.
Is Nomimachi expensive to live in?
Nomimachi is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Nomimachi?
Nomimachi enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 57°F (14°C). Winter temperatures average 38°F in January, while summers reach an average of 77°F in July. The area receives 183 sunny days per year. Annual rainfall totals 84.3 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 38.
How is the job market in Nomimachi?
The job market in Nomimachi is very strong, with unemployment at just 2.5% — well below the national rate of 3.6%.
How are the schools in Nomimachi?
29.2% of adults in Nomimachi hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Nomimachi?
The obesity rate in Nomimachi is 5.5% (below the national rate of 32.1%). 14.9% of adults are smokers. 14.7% of residents report depression.