Bachelor's+
10.0%
70% lower than US avg
Obesity Rate
47.1%
47% higher than US avg
People
Population711
Median Age28.2 yrs
DensityN/A
Male / Female50% / 50%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$3,920
UnemploymentN/A
PovertyN/A
Health
Obesity47.1%
UninsuredN/A
Depression33.1%
Climate
Avg Temp83°F (29°C)
AQI35 (Good)
Rain131.2 in/yr
Sunny Days101/yr
Elevation36 ft (11 m)
Education
D
Bachelor's+10.0%
High School+80.0%
Community
CommuteN/A
Broadband39.4%
| Population | 711 |
| Elevation | 36 ft (11 m) |
| Coordinates | 8.4327°, 151.7463° |
| Timezone | Pacific/Chuuk |
| Country | 🇫🇲 Micronesia |
| State / Province | Chuuk |
| Average Temperature | 83°F (29°C) |
| January Average | 84°F (29°C) |
| July Average | 83°F (28°C) |
| Annual Precipitation | 131.2 inches (3,332 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 28.2 years |
Is Nomwin Village a Good Place to Live?
Based on current data, Nomwin Village receives an overall livability score of 1.8 out of 5.0, earning a grade of D. Areas to be aware of include high obesity rates. Nomwin Village faces significant challenges across several quality-of-life categories.
Education
10.0% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 80.0% have completed high school.
Climate & Weather
Nomwin Village has a warm climate with an average annual temperature of 83°F. Winters average 84°F in January while summers reach 83°F in July. With 101 sunny days, the area sees less sunshine than many U.S. cities. Annual precipitation totals 131.2 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 35.
Nomwin Village has a population of 711. The median age is 28.2 years, 28% younger than the national median of 38.9.
Population
28.2yrs
Median Age
28% below US avg
Race & Ethnicity
Nomwin Village vs U.S. Average
Social Characteristics
Nomwin Village vs U.S. Average
The median household income in Nomwin Village is N/A.
Income: Nomwin Village vs U.S.
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 70.00 (100=avg) |
In Nomwin Village, 47.1% of adults are obese (above the 32.1% national rate). 33.1% report depression.
Health Metrics: Nomwin Village vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 47.1% |
| 47% above US avg |
| Diabetes | 22.0% |
| High Blood Pressure | 32.9% |
Behaviors & Mental Health
| |
| Binge Drinking | 2.0% |
| Depression | 33.1% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Nomwin Village has an average annual temperature of 83°F (29°C). Winters average 84°F in January while summers reach 83°F in July. Annual precipitation is 131.2 inches. The area enjoys 101 sunny days per year. Air quality is rated Good with a median AQI of 35.
Temperature
84°F Jan (29°C)
83°F Jul (28°C)
| Annual Average | 83.4°F |
| 54% above US avg |
| January Average | 84°F (29°C) |
| July Average | 83°F (28°C) |
| Sunny Days | 101 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 131.2 inches |
| 245% above US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 35.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 87.9% |
Geography
| Elevation | 36 ft (11 m) |
| Coordinates | 8.4327°N, 151.7463°W |
| Timezone | Pacific/Chuuk |