Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
2.7%
26% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population1,087
Median Age29.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$13,861
Unemployment2.7%
Poverty2.3%
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Climate
Avg Temp80°F (27°C)
AQI24 (Good)
Rain60.0 in/yr
Sunny Days336/yr
Elevation49 ft (15 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 1,087 |
| Elevation | 49 ft (15 m) |
| Coordinates | 17.9634°, -93.6658° |
| Timezone | America/Mexico_City |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | Tabasco |
| Average Temperature | 80°F (27°C) |
| January Average | 75°F (24°C) |
| July Average | 83°F (28°C) |
| Annual Precipitation | 60.0 inches (1,524 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 29.3 years |
Is Paso de la Mina 3ra. Sección a Good Place to Live?
Based on current data, Paso de la Mina 3ra. Sección receives an overall livability score of 2.7 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. Paso de la Mina 3ra. Sección has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.7%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
Paso de la Mina 3ra. Sección has a warm climate with an average annual temperature of 80°F. Winters average 75°F in January while summers reach 83°F in July. With 336 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 60.0 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
Paso de la Mina 3ra. Sección has a population of 1,087. The median age is 29.3 years, 25% younger than the national median of 38.9.
Population
29.3yrs
Median Age
25% below US avg
Race & Ethnicity
Paso de la Mina 3ra. Sección vs U.S. Average
Social Characteristics
Paso de la Mina 3ra. Sección vs U.S. Average
The median household income in Paso de la Mina 3ra. Sección is N/A. The unemployment rate is 2.7% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line.
Income: Paso de la Mina 3ra. Sección vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.7% |
| 26% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
In Paso de la Mina 3ra. Sección, 36.0% of adults are obese (above the 32.1% national rate). 14.7% are current smokers. 2.6% report depression. 83.2% are physically inactive.
Health Metrics: Paso de la Mina 3ra. Sección vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Paso de la Mina 3ra. Sección has an average annual temperature of 80°F (27°C). Winters average 75°F in January while summers reach 83°F in July. Annual precipitation is 60.0 inches. The area enjoys 336 sunny days per year. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
Temperature
75°F Jan (24°C)
83°F Jul (28°C)
| Annual Average | 80.1°F |
| 48% above US avg |
| January Average | 75°F (24°C) |
| July Average | 83°F (28°C) |
| Sunny Days | 336 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 60.0 inches |
| 58% above US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 49 ft (15 m) |
| Coordinates | 17.9634°N, 93.6658°W |
| Timezone | America/Mexico_City |