Median Income
$44,700
41% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
5.8%
61% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population766
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
B
Median Income$44,700
Per Capita$44,700
Unemployment5.8%
Poverty0.1%
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp55°F (13°C)
AQI17 (Good)
Rain35.0 in/yr
Sunny Days258/yr
Elevation919 ft (280 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 766 |
| Elevation | 919 ft (280 m) |
| Coordinates | 45.9572°, 4.6468° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Rhône-Alpes |
| Average Temperature | 55°F (13°C) |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 71°F (22°C) |
| Annual Precipitation | 35.0 inches (888 mm) |
| Annual Snowfall | 6.2 inches (16 cm) |
| Median Household Income | $44,700 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Pouilly-le-Monial a Good Place to Live?
Based on current data, Pouilly-le-Monial receives an overall livability score of 3.4 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Pouilly-le-Monial offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Pouilly-le-Monial is $44,700, 41% below the national average of $75,149. The unemployment rate of 5.8% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Pouilly-le-Monial experiences four distinct seasons with an average temperature of 55°F. Winters average 39°F in January while summers reach 71°F in July. With 258 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 35.0 inches, including 6.2 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Pouilly-le-Monial has a population of 766. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Pouilly-le-Monial vs U.S. Average
Social Characteristics
Pouilly-le-Monial vs U.S. Average
The median household income in Pouilly-le-Monial is $44,700, which is 41% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.8% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Pouilly-le-Monial vs U.S.
Income
| Median HH Income | $44,700 |
| 41% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.8% |
| 61% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
In Pouilly-le-Monial, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Pouilly-le-Monial vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Pouilly-le-Monial experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winters average 39°F in January while summers reach 71°F in July. The area gets 258 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 35.0 inches. The area receives 6.2 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 919 feet.
Temperature
39°F Jan (4°C)
71°F Jul (22°C)
| Annual Average | 55.1°F |
| 2% above US avg |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 71°F (22°C) |
| Sunny Days | 258 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 35.0 inches |
| 8% below US avg |
| Snowfall | 6.2 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 919 ft (280 m) |
| Coordinates | 45.9572°N, 4.6468°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
39°F (4°C) |
2.2 in |
|
| February |
39°F (4°C) |
2.0 in |
Driest |
| March |
45°F (7°C) |
2.1 in |
|
| April |
49°F (9°C) |
2.6 in |
|
| May |
57°F (14°C) |
3.2 in |
|
| June |
63°F (17°C) |
3.3 in |
|
| July |
71°F (22°C) |
2.6 in |
Warmest |
| August |
67°F (20°C) |
2.9 in |
|
| September |
61°F (16°C) |
3.4 in |
Wettest |
| October |
52°F (11°C) |
3.1 in |
|
| November |
43°F (6°C) |
2.8 in |
|
| December |
38°F (4°C) |
2.3 in |
Coldest |
Pouilly-le-Monial has a seasonal temperature swing of 33°F — from 38°F in December to 71°F in July. Total annual precipitation is 32.5 inches, with September being the wettest month (3.4") and February the driest (2.0").
Frequently Asked Questions About Pouilly-le-Monial
What is the population of Pouilly-le-Monial?
Pouilly-le-Monial has a population of 766 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Pouilly-le-Monial expensive to live in?
Pouilly-le-Monial is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $44,700, 41% below the national average of $75,149.
What is the weather like in Pouilly-le-Monial?
Pouilly-le-Monial has a four-season climate with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winter temperatures average 39°F in January, while summers reach an average of 71°F in July. The area receives 258 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 35.0 inches, with 6.2 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Pouilly-le-Monial?
The unemployment rate in Pouilly-le-Monial is 5.8%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Pouilly-le-Monial?
31.7% of adults in Pouilly-le-Monial hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Pouilly-le-Monial?
The obesity rate in Pouilly-le-Monial is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.