Median Income
$25,801
66% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$472
59% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
5.1%
42% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population754
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
B
Median Income$25,801
Per Capita$44,700
Unemployment5.1%
Poverty0.1%
Housing
A+
Home ValueN/A
Rent$472
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp53°F (12°C)
AQI17 (Good)
Rain37.7 in/yr
Sunny Days236/yr
Elevation935 ft (285 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 754 |
| Elevation | 935 ft (285 m) |
| Coordinates | 48.3196°, 6.1238° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Grand Est |
| Average Temperature | 53°F (12°C) |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 67°F (19°C) |
| Annual Precipitation | 37.7 inches (958 mm) |
| Annual Snowfall | 5.8 inches (15 cm) |
| Median Household Income | $25,801 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Poussay a Good Place to Live?
Based on current data, Poussay receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Poussay offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Poussay is $25,801, 66% below the national average of $75,149. The unemployment rate of 5.1% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $472 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Poussay experiences four distinct seasons with an average temperature of 53°F. Winters average 39°F in January while summers reach 67°F in July. The area gets 236 sunny days per year. Annual precipitation totals 37.7 inches, including 5.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Poussay has a population of 754. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
The median household income in Poussay is $25,801, which is 66% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.1% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income
| Median HH Income | $25,801 |
| 66% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.1% |
| 42% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $472 (59% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $472 |
| 59% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Poussay, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Poussay vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Poussay experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 53°F (12°C). Winters average 39°F in January while summers reach 67°F in July. The area gets 236 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 37.7 inches. The area receives 5.8 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 935 feet.
Temperature
39°F Jan (4°C)
67°F Jul (19°C)
| Annual Average | 52.8°F |
| 2% below US avg |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 67°F (19°C) |
| Sunny Days | 236 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 37.7 inches |
| 1% below US avg |
| Snowfall | 5.8 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 935 ft (285 m) |
| Coordinates | 48.3196°N, 6.1238°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
39°F (4°C) |
3.0 in |
|
| February |
36°F (2°C) |
2.8 in |
Coldest |
| March |
42°F (6°C) |
2.5 in |
|
| April |
47°F (8°C) |
2.2 in |
Driest |
| May |
55°F (13°C) |
3.2 in |
|
| June |
61°F (16°C) |
3.2 in |
|
| July |
67°F (19°C) |
2.8 in |
Warmest |
| August |
64°F (18°C) |
2.7 in |
|
| September |
58°F (14°C) |
2.8 in |
|
| October |
50°F (10°C) |
3.0 in |
|
| November |
40°F (5°C) |
3.2 in |
|
| December |
36°F (2°C) |
3.4 in |
Wettest |
Poussay has a seasonal temperature swing of 31°F — from 36°F in February to 67°F in July. Total annual precipitation is 34.6 inches, with December being the wettest month (3.4") and April the driest (2.2").
Frequently Asked Questions About Poussay
What is the population of Poussay?
Poussay has a population of 754 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Poussay expensive to live in?
Poussay is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $25,801, 66% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $472 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Poussay?
Poussay has a four-season climate with an average annual temperature of 53°F (12°C). Winter temperatures average 39°F in January, while summers reach an average of 67°F in July. The area receives 236 sunny days per year. Annual rainfall totals 37.7 inches, with 5.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Poussay?
The unemployment rate in Poussay is 5.1%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How much does housing cost in Poussay?
For renters, the median monthly rent is $472.
How are the schools in Poussay?
31.7% of adults in Poussay hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Poussay?
The obesity rate in Poussay is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.