Median Income
$26,557
65% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$460
60% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
7.3%
103% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population835
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
C+
Median Income$26,557
Per Capita$44,700
Unemployment7.3%
Poverty0.1%
Housing
A+
Home ValueN/A
Rent$460
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp51°F (11°C)
AQI17 (Good)
Rain44.4 in/yr
Sunny Days206/yr
Elevation551 ft (168 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 835 |
| Elevation | 551 ft (168 m) |
| Coordinates | 50.1159°, 4.8191° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Grand Est |
| Average Temperature | 51°F (11°C) |
| January Average | 38°F (3°C) |
| July Average | 63°F (17°C) |
| Annual Precipitation | 44.4 inches (1,128 mm) |
| Annual Snowfall | 11.2 inches (28 cm) |
| Median Household Income | $26,557 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Rancennes a Good Place to Live?
Based on current data, Rancennes receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Rancennes offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Rancennes is $26,557, 65% below the national average of $75,149. The unemployment rate of 7.3% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $460 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Rancennes experiences four distinct seasons with an average temperature of 51°F. Winters average 38°F in January while summers reach 63°F in July. The area gets 206 sunny days per year. Annual precipitation totals 44.4 inches, including 11.2 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Rancennes has a population of 835. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Rancennes vs U.S. Average
Social Characteristics
Rancennes vs U.S. Average
The median household income in Rancennes is $26,557, which is 65% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 7.3% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Rancennes vs U.S.
Income
| Median HH Income | $26,557 |
| 65% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 7.3% |
| 103% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $460 (60% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $460 |
| 60% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Rancennes, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Rancennes vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Rancennes experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 51°F (11°C). Winters average 38°F in January while summers reach 63°F in July. The area gets 206 sunny days per year. Annual precipitation totals 44.4 inches. The area receives 11.2 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 551 feet.
Temperature
38°F Jan (3°C)
63°F Jul (17°C)
| Annual Average | 50.9°F |
| 6% below US avg |
| January Average | 38°F (3°C) |
| July Average | 63°F (17°C) |
| Sunny Days | 206 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 44.4 inches |
| 17% above US avg |
| Snowfall | 11.2 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 551 ft (168 m) |
| Coordinates | 50.1159°N, 4.8191°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
38°F (3°C) |
2.8 in |
|
| February |
37°F (3°C) |
2.4 in |
Coldest |
| March |
42°F (5°C) |
2.6 in |
|
| April |
46°F (8°C) |
2.4 in |
Driest |
| May |
54°F (12°C) |
2.8 in |
|
| June |
59°F (15°C) |
3.1 in |
Wettest |
| July |
63°F (17°C) |
2.9 in |
Warmest |
| August |
63°F (17°C) |
2.6 in |
|
| September |
57°F (14°C) |
2.6 in |
|
| October |
50°F (10°C) |
2.8 in |
|
| November |
42°F (5°C) |
3.0 in |
|
| December |
38°F (3°C) |
3.0 in |
|
Rancennes has a seasonal temperature swing of 27°F — from 37°F in February to 63°F in July. Total annual precipitation is 33.0 inches, with June being the wettest month (3.1") and April the driest (2.4").
Frequently Asked Questions About Rancennes
What is the population of Rancennes?
Rancennes has a population of 835 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Rancennes expensive to live in?
Rancennes is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $26,557, 65% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $460 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Rancennes?
Rancennes has a four-season climate with an average annual temperature of 51°F (11°C). Winter temperatures average 38°F in January, while summers reach an average of 63°F in July. The area receives 206 sunny days per year. Annual rainfall totals 44.4 inches, with 11.2 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Rancennes?
The unemployment rate in Rancennes is 7.3%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How much does housing cost in Rancennes?
For renters, the median monthly rent is $460.
How are the schools in Rancennes?
31.7% of adults in Rancennes hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Rancennes?
The obesity rate in Rancennes is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.