Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
2.7%
26% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population8,441
Median Age29.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$13,861
Unemployment2.7%
Poverty2.3%
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Climate
Avg Temp68°F (20°C)
AQI24 (Good)
Rain24.4 in/yr
Sunny Days355/yr
Elevation5,043 ft (1,537 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 8,441 |
| Elevation | 5,043 ft (1,537 m) |
| Coordinates | 20.4736°, -103.2578° |
| Timezone | America/Mexico_City |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | Jalisco |
| Average Temperature | 68°F (20°C) |
| January Average | 61°F (16°C) |
| July Average | 70°F (21°C) |
| Annual Precipitation | 24.4 inches (621 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 29.3 years |
Is Rancho Alegre [Fraccionamiento] a Good Place to Live?
Based on current data, Rancho Alegre [Fraccionamiento] receives an overall livability score of 2.7 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. Rancho Alegre [Fraccionamiento] has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.7%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
Rancho Alegre [Fraccionamiento] enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 68°F. Winters average 61°F in January while summers reach 70°F in July. With 355 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 24.4 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
Rancho Alegre [Fraccionamiento] has a population of 8,441. The median age is 29.3 years, 25% younger than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 13.5% of residents have a disability. 79.0% have health insurance coverage.
Population
29.3yrs
Median Age
25% below US avg
Race & Ethnicity
Rancho Alegre [Fraccionamiento] vs U.S. Average
Social Characteristics
Rancho Alegre [Fraccionamiento] vs U.S. Average
The median household income in Rancho Alegre [Fraccionamiento] is N/A. Per capita income is $13,861 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 2.7% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 54.2, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Rancho Alegre [Fraccionamiento] vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.7% |
| 26% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
In Rancho Alegre [Fraccionamiento], 36.0% of adults are obese, above the national rate of 32.1%. 11.2% have diabetes. 32.1% have high blood pressure. 14.7% are current smokers. 6.0% report binge drinking. 83.2% are physically inactive, above the national average. 2.6% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Rancho Alegre [Fraccionamiento] vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Rancho Alegre [Fraccionamiento] enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 68°F (20°C). Winters average 61°F in January while summers reach 70°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 355 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 24.4 inches (drier than the 38-inch national average). Air quality is rated Good with a median AQI of 24 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 5,043 feet, a high-altitude location.
Temperature
61°F Jan (16°C)
70°F Jul (21°C)
| Annual Average | 68.0°F |
| 26% above US avg |
| January Average | 61°F (16°C) |
| July Average | 70°F (21°C) |
| Sunny Days | 355 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 24.4 inches |
| 36% below US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 5,043 ft (1,537 m) |
| Coordinates | 20.4736°N, 103.2578°W |
| Timezone | America/Mexico_City |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
61°F (16°C) |
0.7 in |
|
| February |
63°F (17°C) |
0.3 in |
|
| March |
67°F (19°C) |
0.2 in |
Driest |
| April |
71°F (22°C) |
0.2 in |
|
| May |
74°F (23°C) |
0.9 in |
Warmest |
| June |
74°F (23°C) |
6.9 in |
|
| July |
70°F (21°C) |
9.3 in |
Wettest |
| August |
70°F (21°C) |
7.7 in |
|
| September |
69°F (21°C) |
5.9 in |
|
| October |
67°F (20°C) |
2.1 in |
|
| November |
64°F (18°C) |
0.6 in |
|
| December |
61°F (16°C) |
0.3 in |
Coldest |
Rancho Alegre [Fraccionamiento] has a seasonal temperature swing of 13°F — from 61°F in December to 74°F in May. Total annual precipitation is 35.0 inches, with July being the wettest month (9.3") and March the driest (0.2").
Frequently Asked Questions About Rancho Alegre [Fraccionamiento]
What is the population of Rancho Alegre [Fraccionamiento]?
Rancho Alegre [Fraccionamiento] has a population of 8,441 residents and is located in Mexico.. The median age of residents is 29.3 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Rancho Alegre [Fraccionamiento] expensive to live in?
Rancho Alegre [Fraccionamiento] is more affordable than the national average, with a cost of living index of 54.2 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Rancho Alegre [Fraccionamiento]?
Rancho Alegre [Fraccionamiento] enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 68°F (20°C). Winter temperatures average 61°F in January, while summers reach an average of 70°F in July. The area receives 355 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 24.4 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 24.
How is the job market in Rancho Alegre [Fraccionamiento]?
The job market in Rancho Alegre [Fraccionamiento] is very strong, with unemployment at just 2.7% — well below the national rate of 3.6%.
How are the schools in Rancho Alegre [Fraccionamiento]?
21.4% of adults in Rancho Alegre [Fraccionamiento] hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is Rancho Alegre [Fraccionamiento]?
The obesity rate in Rancho Alegre [Fraccionamiento] is 36.0% (above the national rate of 32.1%). 14.7% of adults are smokers. 83.2% are physically inactive. 2.6% of residents report depression.