Median Income
$23,350
69% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$386
67% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
6.9%
92% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population976
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
C+
Median Income$23,350
Per Capita$44,700
Unemployment6.9%
Poverty0.1%
Housing
A+
Home ValueN/A
Rent$386
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp54°F (12°C)
AQI17 (Good)
Rain40.2 in/yr
Sunny Days222/yr
Elevation784 ft (239 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 976 |
| Elevation | 784 ft (239 m) |
| Coordinates | 48.6441°, -0.6329° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Normandy |
| Average Temperature | 54°F (12°C) |
| January Average | 42°F (5°C) |
| July Average | 64°F (18°C) |
| Annual Precipitation | 40.2 inches (1,022 mm) |
| Annual Snowfall | 0.6 inches (1 cm) |
| Median Household Income | $23,350 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Saint-Bômer-les-Forges a Good Place to Live?
Based on current data, Saint-Bômer-les-Forges receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Saint-Bômer-les-Forges offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Saint-Bômer-les-Forges is $23,350, 69% below the national average of $75,149. The unemployment rate of 6.9% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $386 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Saint-Bômer-les-Forges experiences four distinct seasons with an average temperature of 54°F. Winters average 42°F in January while summers reach 64°F in July. The area gets 222 sunny days per year. Annual precipitation totals 40.2 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Saint-Bômer-les-Forges has a population of 976. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Saint-Bômer-les-Forges vs U.S. Average
Social Characteristics
Saint-Bômer-les-Forges vs U.S. Average
The median household income in Saint-Bômer-les-Forges is $23,350, which is 69% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 6.9% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Saint-Bômer-les-Forges vs U.S.
Income
| Median HH Income | $23,350 |
| 69% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.9% |
| 92% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $386 (67% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $386 |
| 67% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Saint-Bômer-les-Forges, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Saint-Bômer-les-Forges vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Saint-Bômer-les-Forges experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 54°F (12°C). Winters average 42°F in January while summers reach 64°F in July. The area gets 222 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 40.2 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 784 feet.
Temperature
42°F Jan (5°C)
64°F Jul (18°C)
| Annual Average | 53.9°F |
| 0% below US avg |
| January Average | 42°F (5°C) |
| July Average | 64°F (18°C) |
| Sunny Days | 222 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 40.2 inches |
| 6% above US avg |
| Snowfall | 0.6 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 784 ft (239 m) |
| Coordinates | 48.6441°N, 0.6329°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temp |
|
Precipitation |
|
| Jan |
42°F (5°C) |
|
3.2" |
|
| Feb |
41°F (5°C) |
|
2.8" |
|
| Mar |
45°F (7°C) |
|
2.4" |
|
| Apr |
48°F (9°C) |
|
2.3" |
|
| May |
54°F (12°C) |
|
2.7" |
|
| Jun |
60°F (15°C) |
|
2.1" |
|
| Jul |
64°F (18°C) |
|
2.0" |
|
| Aug |
64°F (18°C) |
|
1.8" |
|
| Sep |
59°F (15°C) |
|
2.7" |
|
| Oct |
53°F (12°C) |
|
3.1" |
|
| Nov |
45°F (7°C) |
|
3.3" |
|
| Dec |
42°F (5°C) |
|
3.4" |
|
The warmest month is July at 64°F, while the coldest is February at 41°F — a seasonal swing of 23°F. December sees the most rain (3.4"), while August is the driest (1.8").