Median Income
$23,069
69% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$480
59% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
10.0%
178% higher than US avg
Poverty Rate
14.0%
13% higher than US avg
People
Population674
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
D
Median Income$23,069
Per Capita$44,700
Unemployment10.0%
Poverty14.0%
Housing
A
Home ValueN/A
Rent$480
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp55°F (13°C)
AQI17 (Good)
Rain34.8 in/yr
Sunny Days239/yr
Elevation617 ft (188 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 674 |
| Elevation | 617 ft (188 m) |
| Coordinates | 48.2678°, -2.5674° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Brittany |
| Average Temperature | 55°F (13°C) |
| January Average | 45°F (7°C) |
| July Average | 64°F (18°C) |
| Annual Precipitation | 34.8 inches (883 mm) |
| Annual Snowfall | 1.9 inches (5 cm) |
| Median Household Income | $23,069 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Saint-Gouéno a Good Place to Live?
Based on current data, Saint-Gouéno receives an overall livability score of 3.2 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include abundant sunshine. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Saint-Gouéno offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Saint-Gouéno is $23,069, 69% below the national average of $75,149. At 10.0%, unemployment is notably high. 14.0% of residents live in poverty, near the national average of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $480 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Saint-Gouéno experiences four distinct seasons with an average temperature of 55°F. Winters average 45°F in January while summers reach 64°F in July. The area gets 239 sunny days per year. Annual precipitation totals 34.8 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Saint-Gouéno has a population of 674. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Saint-Gouéno vs U.S. Average
Social Characteristics
Saint-Gouéno vs U.S. Average
The median household income in Saint-Gouéno is $23,069, which is 69% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 10.0% (above the 3.6% US average). 14.0% of residents live below the poverty line. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Saint-Gouéno vs U.S.
Income
| Median HH Income | $23,069 |
| 69% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 10.0% |
| 178% above US avg |
| Poverty Rate | 14.0% |
| 13% above US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $480 (59% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $480 |
| 59% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Saint-Gouéno, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Saint-Gouéno vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Saint-Gouéno experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winters average 45°F in January while summers reach 64°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 239 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 34.8 inches. The area receives 1.9 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 617 feet.
Temperature
45°F Jan (7°C)
64°F Jul (18°C)
| Annual Average | 54.8°F |
| 1% above US avg |
| January Average | 45°F (7°C) |
| July Average | 64°F (18°C) |
| Sunny Days | 239 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 34.8 inches |
| 8% below US avg |
| Snowfall | 1.9 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 617 ft (188 m) |
| Coordinates | 48.2678°N, 2.5674°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
45°F (7°C) |
4.1 in |
|
| February |
43°F (6°C) |
3.4 in |
Coldest |
| March |
46°F (8°C) |
3.1 in |
|
| April |
48°F (9°C) |
2.6 in |
|
| May |
54°F (12°C) |
2.7 in |
|
| June |
59°F (15°C) |
2.1 in |
|
| July |
64°F (18°C) |
1.9 in |
Warmest, Driest |
| August |
63°F (17°C) |
2.1 in |
|
| September |
59°F (15°C) |
2.9 in |
|
| October |
54°F (12°C) |
3.7 in |
|
| November |
48°F (9°C) |
4.4 in |
Wettest |
| December |
44°F (6°C) |
4.2 in |
|
Saint-Gouéno has a seasonal temperature swing of 21°F — from 43°F in February to 64°F in July. Total annual precipitation is 37.1 inches, with November being the wettest month (4.4") and July the driest (1.9").
Frequently Asked Questions About Saint-Gouéno
What is the population of Saint-Gouéno?
Saint-Gouéno has a population of 674 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Saint-Gouéno expensive to live in?
Saint-Gouéno is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $23,069, 69% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $480 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Saint-Gouéno?
Saint-Gouéno has a four-season climate with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winter temperatures average 45°F in January, while summers reach an average of 64°F in July. The area receives 239 sunny days per year. Annual rainfall totals 34.8 inches, with 1.9 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Saint-Gouéno?
The job market in Saint-Gouéno faces challenges, with unemployment at 10.0% — significantly above the national rate of 3.6%.
How much does housing cost in Saint-Gouéno?
For renters, the median monthly rent is $480.
How are the schools in Saint-Gouéno?
31.7% of adults in Saint-Gouéno hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Saint-Gouéno?
The obesity rate in Saint-Gouéno is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.