Median Income
$25,488
66% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$575
51% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
8.3%
131% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population997
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
C+
Median Income$25,488
Per Capita$44,700
Unemployment8.3%
Poverty0.1%
Housing
A
Home ValueN/A
Rent$575
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp59°F (15°C)
AQI17 (Good)
Rain48.8 in/yr
Sunny Days266/yr
Elevation341 ft (104 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 997 |
| Elevation | 341 ft (104 m) |
| Coordinates | 43.6139°, -1.1265° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Nouvelle-Aquitaine |
| Average Temperature | 59°F (15°C) |
| January Average | 44°F (7°C) |
| July Average | 71°F (21°C) |
| Annual Precipitation | 48.8 inches (1,239 mm) |
| Annual Snowfall | 3.8 inches (10 cm) |
| Median Household Income | $25,488 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Saint-Lon-les-Mines a Good Place to Live?
Based on current data, Saint-Lon-les-Mines receives an overall livability score of 3.4 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Saint-Lon-les-Mines offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Saint-Lon-les-Mines is $25,488, 66% below the national average of $75,149. At 8.3%, unemployment is notably high. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $575 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Saint-Lon-les-Mines enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 59°F. Winters average 44°F in January while summers reach 71°F in July. With 266 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 48.8 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Saint-Lon-les-Mines has a population of 997. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Saint-Lon-les-Mines vs U.S. Average
Social Characteristics
Saint-Lon-les-Mines vs U.S. Average
The median household income in Saint-Lon-les-Mines is $25,488, which is 66% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 8.3% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Saint-Lon-les-Mines vs U.S.
Income
| Median HH Income | $25,488 |
| 66% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 8.3% |
| 131% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $575 (51% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $575 |
| 51% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Saint-Lon-les-Mines, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Saint-Lon-les-Mines vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Saint-Lon-les-Mines enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 59°F (15°C). Winters average 44°F in January while summers reach 71°F in July. The area gets 266 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 48.8 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 3.8 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 341 feet.
Temperature
44°F Jan (7°C)
71°F Jul (21°C)
| Annual Average | 58.8°F |
| 9% above US avg |
| January Average | 44°F (7°C) |
| July Average | 71°F (21°C) |
| Sunny Days | 266 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 48.8 inches |
| 28% above US avg |
| Snowfall | 3.8 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 341 ft (104 m) |
| Coordinates | 43.6139°N, 1.1265°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
44°F (7°C) |
5.0 in |
Coldest |
| February |
48°F (9°C) |
4.5 in |
|
| March |
51°F (10°C) |
3.6 in |
|
| April |
53°F (12°C) |
4.2 in |
|
| May |
59°F (15°C) |
3.5 in |
|
| June |
64°F (18°C) |
2.6 in |
|
| July |
71°F (21°C) |
2.2 in |
Warmest, Driest |
| August |
68°F (20°C) |
3.8 in |
|
| September |
65°F (18°C) |
4.8 in |
|
| October |
59°F (15°C) |
4.3 in |
|
| November |
52°F (11°C) |
5.9 in |
Wettest |
| December |
48°F (9°C) |
5.7 in |
|
Saint-Lon-les-Mines has a seasonal temperature swing of 26°F — from 44°F in January to 71°F in July. Total annual precipitation is 50.0 inches, with November being the wettest month (5.9") and July the driest (2.2").
Frequently Asked Questions About Saint-Lon-les-Mines
What is the population of Saint-Lon-les-Mines?
Saint-Lon-les-Mines has a population of 997 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Saint-Lon-les-Mines expensive to live in?
Saint-Lon-les-Mines is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $25,488, 66% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $575 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Saint-Lon-les-Mines?
Saint-Lon-les-Mines enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 59°F (15°C). Winter temperatures average 44°F in January, while summers reach an average of 71°F in July. The area receives 266 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 48.8 inches, with 3.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Saint-Lon-les-Mines?
The job market in Saint-Lon-les-Mines faces challenges, with unemployment at 8.3% — significantly above the national rate of 3.6%.
How much does housing cost in Saint-Lon-les-Mines?
For renters, the median monthly rent is $575.
How are the schools in Saint-Lon-les-Mines?
31.7% of adults in Saint-Lon-les-Mines hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Saint-Lon-les-Mines?
The obesity rate in Saint-Lon-les-Mines is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.