Median Income
$26,816
64% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$495
57% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
10.5%
192% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population750
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
C
Median Income$26,816
Per Capita$44,700
Unemployment10.5%
Poverty0.1%
Housing
A+
Home ValueN/A
Rent$495
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp49°F (9°C)
AQI17 (Good)
Rain43.2 in/yr
Sunny Days258/yr
Elevation974 ft (297 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 750 |
| Elevation | 974 ft (297 m) |
| Coordinates | 47.4500°, 6.6500° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Bourgogne |
| Average Temperature | 49°F (9°C) |
| January Average | 33°F (1°C) |
| July Average | 64°F (18°C) |
| Annual Precipitation | 43.2 inches (1,098 mm) |
| Annual Snowfall | 11.1 inches (28 cm) |
| Median Household Income | $26,816 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Saint-Maurice-Colombier a Good Place to Live?
Based on current data, Saint-Maurice-Colombier receives an overall livability score of 3.5 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Saint-Maurice-Colombier offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Saint-Maurice-Colombier is $26,816, 64% below the national average of $75,149. At 10.5%, unemployment is notably high. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $495 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Saint-Maurice-Colombier experiences four distinct seasons with an average temperature of 49°F. Winters average 33°F in January while summers reach 64°F in July. With 258 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 43.2 inches, including 11.1 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Saint-Maurice-Colombier has a population of 750. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Saint-Maurice-Colombier vs U.S. Average
Social Characteristics
Saint-Maurice-Colombier vs U.S. Average
The median household income in Saint-Maurice-Colombier is $26,816, which is 64% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 10.5% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Saint-Maurice-Colombier vs U.S.
Income
| Median HH Income | $26,816 |
| 64% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 10.5% |
| 192% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $495 (57% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $495 |
| 57% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Saint-Maurice-Colombier, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Saint-Maurice-Colombier vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Saint-Maurice-Colombier experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 49°F (9°C). Winters average 33°F in January while summers reach 64°F in July. The area gets 258 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 43.2 inches. The area receives 11.1 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 974 feet.
Temperature
33°F Jan (1°C)
64°F Jul (18°C)
| Annual Average | 48.5°F |
| 10% below US avg |
| January Average | 33°F (1°C) |
| July Average | 64°F (18°C) |
| Sunny Days | 258 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 43.2 inches |
| 14% above US avg |
| Snowfall | 11.1 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 974 ft (297 m) |
| Coordinates | 47.4500°N, 6.6500°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
33°F (1°C) |
3.6 in |
Coldest |
| February |
35°F (2°C) |
3.4 in |
|
| March |
42°F (5°C) |
3.1 in |
Driest |
| April |
46°F (8°C) |
3.2 in |
|
| May |
55°F (13°C) |
3.9 in |
|
| June |
60°F (16°C) |
3.9 in |
|
| July |
64°F (18°C) |
3.4 in |
Warmest |
| August |
64°F (18°C) |
3.2 in |
|
| September |
58°F (14°C) |
3.7 in |
|
| October |
50°F (10°C) |
3.7 in |
|
| November |
40°F (5°C) |
4.1 in |
|
| December |
35°F (2°C) |
4.1 in |
Wettest |
Saint-Maurice-Colombier has a seasonal temperature swing of 31°F — from 33°F in January to 64°F in July. Total annual precipitation is 43.2 inches, with December being the wettest month (4.1") and March the driest (3.1").
Frequently Asked Questions About Saint-Maurice-Colombier
What is the population of Saint-Maurice-Colombier?
Saint-Maurice-Colombier has a population of 750 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Saint-Maurice-Colombier expensive to live in?
Saint-Maurice-Colombier is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $26,816, 64% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $495 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Saint-Maurice-Colombier?
Saint-Maurice-Colombier has a four-season climate with an average annual temperature of 49°F (9°C). Winter temperatures average 33°F in January, while summers reach an average of 64°F in July. The area receives 258 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 43.2 inches, with 11.1 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Saint-Maurice-Colombier?
The job market in Saint-Maurice-Colombier faces challenges, with unemployment at 10.5% — significantly above the national rate of 3.6%.
How much does housing cost in Saint-Maurice-Colombier?
For renters, the median monthly rent is $495.
How are the schools in Saint-Maurice-Colombier?
31.7% of adults in Saint-Maurice-Colombier hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Saint-Maurice-Colombier?
The obesity rate in Saint-Maurice-Colombier is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.