Median Income
$25,823
66% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$598
49% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
14.2%
294% higher than US avg
Poverty Rate
13.0%
5% higher than US avg
People
Population8,028
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
D
Median Income$25,823
Per Capita$44,700
Unemployment14.2%
Poverty13.0%
Housing
B+
Home ValueN/A
Rent$598
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp52°F (11°C)
AQI17 (Good)
Rain37.7 in/yr
Sunny Days316/yr
Elevation289 ft (88 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 8,028 |
| Elevation | 289 ft (88 m) |
| Coordinates | 44.3459°, 4.7636° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Rhône-Alpes |
| Average Temperature | 52°F (11°C) |
| January Average | 35°F (2°C) |
| July Average | 68°F (20°C) |
| Annual Precipitation | 37.7 inches (956 mm) |
| Annual Snowfall | 8.1 inches (21 cm) |
| Median Household Income | $25,823 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Saint-Paul-Trois-Châteaux a Good Place to Live?
Based on current data, Saint-Paul-Trois-Châteaux receives an overall livability score of 3.1 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include abundant sunshine. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Saint-Paul-Trois-Châteaux offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Saint-Paul-Trois-Châteaux is $25,823, 66% below the national average of $75,149. At 14.2%, unemployment is notably high. 13.0% of residents live in poverty, near the national average of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $598 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Saint-Paul-Trois-Châteaux experiences four distinct seasons with an average temperature of 52°F. Winters average 35°F in January while summers reach 68°F in July. With 316 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 37.7 inches, including 8.1 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Saint-Paul-Trois-Châteaux has a population of 8,028. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Saint-Paul-Trois-Châteaux vs U.S. Average
Social Characteristics
Saint-Paul-Trois-Châteaux vs U.S. Average
The median household income in Saint-Paul-Trois-Châteaux is $25,823, which is 66% below the national average of $75,149. The unemployment rate is 14.2% (above the 3.6% US average). 13.0% of residents live below the poverty line.
Income: Saint-Paul-Trois-Châteaux vs U.S.
Income
| Median HH Income | $25,823 |
| 66% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 14.2% |
| 294% above US avg |
| Poverty Rate | 13.0% |
| 5% above US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $598 (49% below US avg).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $598 |
| 49% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Saint-Paul-Trois-Châteaux, 9.7% of adults are obese (below the 32.1% national rate). 33.4% are current smokers. 18.0% report depression. 87.0% are physically inactive.
Health Metrics: Saint-Paul-Trois-Châteaux vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Saint-Paul-Trois-Châteaux has an average annual temperature of 52°F (11°C). Winters average 35°F in January while summers reach 68°F in July. Annual precipitation is 37.7 inches. The area enjoys 316 sunny days per year. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Temperature
35°F Jan (2°C)
68°F Jul (20°C)
| Annual Average | 51.6°F |
| 4% below US avg |
| January Average | 35°F (2°C) |
| July Average | 68°F (20°C) |
| Sunny Days | 316 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 37.7 inches |
| 1% below US avg |
| Snowfall | 8.1 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 289 ft (88 m) |
| Coordinates | 44.3459°N, 4.7636°W |
| Timezone | Europe/Paris |