Median Income
$26,579
65% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$547
53% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
7.5%
108% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population733
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
C+
Median Income$26,579
Per Capita$44,700
Unemployment7.5%
Poverty0.1%
Housing
A
Home ValueN/A
Rent$547
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp58°F (14°C)
AQI17 (Good)
Rain35.9 in/yr
Sunny Days307/yr
Elevation505 ft (154 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 733 |
| Elevation | 505 ft (154 m) |
| Coordinates | 44.7194°, 4.7044° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Rhône-Alpes |
| Average Temperature | 58°F (14°C) |
| January Average | 41°F (5°C) |
| July Average | 76°F (25°C) |
| Annual Precipitation | 35.9 inches (912 mm) |
| Annual Snowfall | 2.6 inches (7 cm) |
| Median Household Income | $26,579 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Saint-Symphorien-sous-Chomérac a Good Place to Live?
Based on current data, Saint-Symphorien-sous-Chomérac receives an overall livability score of 3.5 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Saint-Symphorien-sous-Chomérac offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Saint-Symphorien-sous-Chomérac is $26,579, 65% below the national average of $75,149. The unemployment rate of 7.5% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $547 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Saint-Symphorien-sous-Chomérac enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 58°F. Winters average 41°F in January while summers reach 76°F in July. With 307 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 35.9 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Saint-Symphorien-sous-Chomérac has a population of 733. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Saint-Symphorien-sous-Chomérac vs U.S. Average
Social Characteristics
Saint-Symphorien-sous-Chomérac vs U.S. Average
The median household income in Saint-Symphorien-sous-Chomérac is $26,579, which is 65% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 7.5% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Saint-Symphorien-sous-Chomérac vs U.S.
Income
| Median HH Income | $26,579 |
| 65% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 7.5% |
| 108% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $547 (53% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $547 |
| 53% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Saint-Symphorien-sous-Chomérac, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Saint-Symphorien-sous-Chomérac vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Saint-Symphorien-sous-Chomérac enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 58°F (14°C). Winters average 41°F in January while summers reach 76°F in July. The area gets 307 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 35.9 inches. The area receives 2.6 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 505 feet.
Temperature
41°F Jan (5°C)
76°F Jul (25°C)
| Annual Average | 57.9°F |
| 7% above US avg |
| January Average | 41°F (5°C) |
| July Average | 76°F (25°C) |
| Sunny Days | 307 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 35.9 inches |
| 5% below US avg |
| Snowfall | 2.6 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 505 ft (154 m) |
| Coordinates | 44.7194°N, 4.7044°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
41°F (5°C) |
2.7 in |
|
| February |
42°F (5°C) |
2.1 in |
|
| March |
47°F (8°C) |
2.5 in |
|
| April |
51°F (11°C) |
3.2 in |
|
| May |
59°F (15°C) |
3.6 in |
|
| June |
66°F (19°C) |
2.7 in |
|
| July |
76°F (25°C) |
1.9 in |
Warmest, Driest |
| August |
71°F (22°C) |
2.3 in |
|
| September |
64°F (18°C) |
4.3 in |
|
| October |
55°F (13°C) |
5.0 in |
Wettest |
| November |
46°F (8°C) |
3.1 in |
|
| December |
41°F (5°C) |
2.6 in |
Coldest |
Saint-Symphorien-sous-Chomérac has a seasonal temperature swing of 35°F — from 41°F in December to 76°F in July. Total annual precipitation is 35.9 inches, with October being the wettest month (5.0") and July the driest (1.9").
Frequently Asked Questions About Saint-Symphorien-sous-Chomérac
What is the population of Saint-Symphorien-sous-Chomérac?
Saint-Symphorien-sous-Chomérac has a population of 733 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Saint-Symphorien-sous-Chomérac expensive to live in?
Saint-Symphorien-sous-Chomérac is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $26,579, 65% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $547 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Saint-Symphorien-sous-Chomérac?
Saint-Symphorien-sous-Chomérac enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 58°F (14°C). Winter temperatures average 41°F in January, while summers reach an average of 76°F in July. The area receives 307 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 35.9 inches, with 2.6 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Saint-Symphorien-sous-Chomérac?
The unemployment rate in Saint-Symphorien-sous-Chomérac is 7.5%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How much does housing cost in Saint-Symphorien-sous-Chomérac?
For renters, the median monthly rent is $547.
How are the schools in Saint-Symphorien-sous-Chomérac?
31.7% of adults in Saint-Symphorien-sous-Chomérac hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Saint-Symphorien-sous-Chomérac?
The obesity rate in Saint-Symphorien-sous-Chomérac is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.