Median Income
$23,825
68% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$516
56% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
9.0%
27% lower than US avg
People
Population627
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
C+
Median Income$23,825
Per Capita$44,700
Unemployment6.4%
Poverty9.0%
Housing
A
Home ValueN/A
Rent$516
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp56°F (13°C)
AQI17 (Good)
Rain35.0 in/yr
Sunny Days252/yr
Elevation341 ft (104 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 627 |
| Elevation | 341 ft (104 m) |
| Coordinates | 47.2867°, -0.8482° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Pays de la Loire |
| Average Temperature | 56°F (13°C) |
| January Average | 44°F (7°C) |
| July Average | 67°F (19°C) |
| Annual Precipitation | 35.0 inches (888 mm) |
| Annual Snowfall | 1.6 inches (4 cm) |
| Median Household Income | $23,825 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Sainte-Christine a Good Place to Live?
Based on current data, Sainte-Christine receives an overall livability score of 3.4 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include abundant sunshine. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Sainte-Christine offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Sainte-Christine is $23,825, 68% below the national average of $75,149. The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. 9.0% of residents live in poverty, near the national average of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $516 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Sainte-Christine enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 56°F. Winters average 44°F in January while summers reach 67°F in July. With 252 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 35.0 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Sainte-Christine has a population of 627. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Sainte-Christine vs U.S. Average
Social Characteristics
Sainte-Christine vs U.S. Average
The median household income in Sainte-Christine is $23,825, which is 68% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 9.0% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Sainte-Christine vs U.S.
Income
| Median HH Income | $23,825 |
| 68% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 9.0% |
| 27% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $516 (56% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $516 |
| 56% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Sainte-Christine, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Sainte-Christine vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Sainte-Christine enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (13°C). Winters average 44°F in January while summers reach 67°F in July. The area gets 252 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 35.0 inches. The area receives 1.6 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 341 feet.
Temperature
44°F Jan (7°C)
67°F Jul (19°C)
| Annual Average | 56.1°F |
| 4% above US avg |
| January Average | 44°F (7°C) |
| July Average | 67°F (19°C) |
| Sunny Days | 252 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 35.0 inches |
| 8% below US avg |
| Snowfall | 1.6 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 341 ft (104 m) |
| Coordinates | 47.2867°N, 0.8482°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
44°F (7°C) |
3.2 in |
|
| February |
42°F (5°C) |
2.8 in |
Coldest |
| March |
46°F (8°C) |
2.2 in |
|
| April |
49°F (10°C) |
2.2 in |
|
| May |
56°F (14°C) |
2.6 in |
|
| June |
62°F (17°C) |
1.8 in |
|
| July |
67°F (19°C) |
1.7 in |
Warmest, Driest |
| August |
66°F (19°C) |
1.8 in |
|
| September |
61°F (16°C) |
2.6 in |
|
| October |
54°F (12°C) |
3.0 in |
|
| November |
46°F (8°C) |
3.4 in |
Wettest |
| December |
42°F (6°C) |
3.3 in |
|
Sainte-Christine has a seasonal temperature swing of 25°F — from 42°F in February to 67°F in July. Total annual precipitation is 30.6 inches, with November being the wettest month (3.4") and July the driest (1.7").
Frequently Asked Questions About Sainte-Christine
What is the population of Sainte-Christine?
Sainte-Christine has a population of 627 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Sainte-Christine expensive to live in?
Sainte-Christine is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $23,825, 68% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $516 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Sainte-Christine?
Sainte-Christine enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (13°C). Winter temperatures average 44°F in January, while summers reach an average of 67°F in July. The area receives 252 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 35.0 inches, with 1.6 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Sainte-Christine?
The unemployment rate in Sainte-Christine is 6.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How much does housing cost in Sainte-Christine?
For renters, the median monthly rent is $516.
How are the schools in Sainte-Christine?
31.7% of adults in Sainte-Christine hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Sainte-Christine?
The obesity rate in Sainte-Christine is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.