Median Income
$26,633
65% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$730
37% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
5.4%
50% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population906
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
B
Median Income$26,633
Per Capita$44,700
Unemployment5.4%
Poverty0.1%
Housing
B
Home ValueN/A
Rent$730
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp54°F (12°C)
AQI17 (Good)
Rain36.6 in/yr
Sunny Days230/yr
Elevation128 ft (39 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 906 |
| Elevation | 128 ft (39 m) |
| Coordinates | 49.3080°, 2.7648° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Hauts-de-France |
| Average Temperature | 54°F (12°C) |
| January Average | 42°F (5°C) |
| July Average | 67°F (19°C) |
| Annual Precipitation | 36.6 inches (928 mm) |
| Annual Snowfall | 2.0 inches (5 cm) |
| Median Household Income | $26,633 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Saintines a Good Place to Live?
Based on current data, Saintines receives an overall livability score of 3.3 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Saintines offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Saintines is $26,633, 65% below the national average of $75,149. The unemployment rate of 5.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $730 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Saintines experiences four distinct seasons with an average temperature of 54°F. Winters average 42°F in January while summers reach 67°F in July. The area gets 230 sunny days per year. Annual precipitation totals 36.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Saintines has a population of 906. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Saintines vs U.S. Average
Social Characteristics
Saintines vs U.S. Average
The median household income in Saintines is $26,633, which is 65% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.4% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Saintines vs U.S.
Income
| Median HH Income | $26,633 |
| 65% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.4% |
| 50% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $730 (37% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $730 |
| 37% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Saintines, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Saintines vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Saintines experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 54°F (12°C). Winters average 42°F in January while summers reach 67°F in July. The area gets 230 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 36.6 inches. The area receives 2.0 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 128 feet.
Temperature
42°F Jan (5°C)
67°F Jul (19°C)
| Annual Average | 54.1°F |
| 0% below US avg |
| January Average | 42°F (5°C) |
| July Average | 67°F (19°C) |
| Sunny Days | 230 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 36.6 inches |
| 4% below US avg |
| Snowfall | 2.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 128 ft (39 m) |
| Coordinates | 49.3080°N, 2.7648°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
42°F (5°C) |
2.1 in |
|
| February |
39°F (4°C) |
1.8 in |
Coldest, Driest |
| March |
44°F (7°C) |
1.9 in |
|
| April |
48°F (9°C) |
1.9 in |
|
| May |
55°F (13°C) |
2.4 in |
Wettest |
| June |
60°F (16°C) |
2.3 in |
|
| July |
67°F (19°C) |
2.2 in |
Warmest |
| August |
64°F (18°C) |
1.9 in |
|
| September |
59°F (15°C) |
2.2 in |
|
| October |
52°F (11°C) |
2.2 in |
|
| November |
44°F (6°C) |
2.1 in |
|
| December |
40°F (4°C) |
2.3 in |
|
Saintines has a seasonal temperature swing of 28°F — from 39°F in February to 67°F in July. Total annual precipitation is 25.2 inches, with May being the wettest month (2.4") and February the driest (1.8").
Frequently Asked Questions About Saintines
What is the population of Saintines?
Saintines has a population of 906 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Saintines expensive to live in?
Saintines is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $26,633, 65% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $730 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Saintines?
Saintines has a four-season climate with an average annual temperature of 54°F (12°C). Winter temperatures average 42°F in January, while summers reach an average of 67°F in July. The area receives 230 sunny days per year. Annual rainfall totals 36.6 inches, with 2.0 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Saintines?
The unemployment rate in Saintines is 5.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How much does housing cost in Saintines?
For renters, the median monthly rent is $730.
How are the schools in Saintines?
31.7% of adults in Saintines hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Saintines?
The obesity rate in Saintines is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.