Median Income
$16,277
78% lower than US avg
Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
14.3%
297% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population708
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
C
Median Income$16,277
Per Capita$39,277
Unemployment14.3%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp56°F (14°C)
AQI16 (Good)
Rain40.1 in/yr
Sunny Days328/yr
Elevation2,536 ft (773 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 708 |
| Elevation | 2,536 ft (773 m) |
| Coordinates | 38.0167°, 14.7784° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Sicily |
| Average Temperature | 56°F (14°C) |
| January Average | 42°F (6°C) |
| July Average | 77°F (25°C) |
| Annual Precipitation | 40.1 inches (1,018 mm) |
| Annual Snowfall | 37.2 inches (94 cm) |
| Median Household Income | $16,277 |
| Median Age | 47.3 years |
Is San Basilio a Good Place to Live?
Based on current data, San Basilio receives an overall livability score of 3.0 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. San Basilio offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in San Basilio is $16,277, 78% below the national average of $75,149. At 14.3%, unemployment is notably high. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
San Basilio enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 56°F. Winters average 42°F in January while summers reach 77°F in July. With 328 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 40.1 inches, including 37.2 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
San Basilio has a population of 708. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
San Basilio vs U.S. Average
Social Characteristics
San Basilio vs U.S. Average
The median household income in San Basilio is $16,277, which is 78% below the national average of $75,149. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 14.3% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: San Basilio vs U.S.
Income
| Median HH Income | $16,277 |
| 78% below US avg |
| Per Capita Income | $39,277 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 14.3% |
| 297% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In San Basilio, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: San Basilio vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
San Basilio enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (14°C). Winters average 42°F in January while summers reach 77°F in July. The area gets 328 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 40.1 inches. The area receives 37.2 inches of snow annually, a moderate snowfall amount. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 2,536 feet.
Temperature
42°F Jan (6°C)
77°F Jul (25°C)
| Annual Average | 56.4°F |
| 4% above US avg |
| January Average | 42°F (6°C) |
| July Average | 77°F (25°C) |
| Sunny Days | 328 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 40.1 inches |
| 5% above US avg |
| Snowfall | 37.2 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 2,536 ft (773 m) |
| Coordinates | 38.0167°N, 14.7784°W |
| Timezone | Europe/Rome |
| County FIPS | 083030 |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
42°F (6°C) |
3.0 in |
Coldest |
| February |
48°F (9°C) |
2.4 in |
|
| March |
50°F (10°C) |
2.1 in |
|
| April |
54°F (12°C) |
1.7 in |
|
| May |
61°F (16°C) |
1.1 in |
|
| June |
68°F (20°C) |
0.4 in |
|
| July |
77°F (25°C) |
0.3 in |
Warmest, Driest |
| August |
74°F (23°C) |
0.6 in |
|
| September |
70°F (21°C) |
1.9 in |
|
| October |
63°F (17°C) |
2.9 in |
|
| November |
56°F (13°C) |
3.1 in |
|
| December |
50°F (10°C) |
3.4 in |
Wettest |
San Basilio has a seasonal temperature swing of 35°F — from 42°F in January to 77°F in July. Total annual precipitation is 22.8 inches, with December being the wettest month (3.4") and July the driest (0.3").
Frequently Asked Questions About San Basilio
What is the population of San Basilio?
San Basilio has a population of 708 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is San Basilio expensive to live in?
San Basilio is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100. The median household income is $16,277, 78% below the national average of $75,149.
What is the weather like in San Basilio?
San Basilio enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (14°C). Winter temperatures average 42°F in January, while summers reach an average of 77°F in July. The area receives 328 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 40.1 inches, with 37.2 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in San Basilio?
The job market in San Basilio faces challenges, with unemployment at 14.3% — significantly above the national rate of 3.6%.
How are the schools in San Basilio?
34.2% of adults in San Basilio hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is San Basilio?
The obesity rate in San Basilio is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.