Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population247
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$39,277
Unemployment6.4%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp58°F (14°C)
AQI16 (Good)
Rain37.7 in/yr
Sunny Days301/yr
Elevation2,638 ft (804 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 247 |
| Elevation | 2,638 ft (804 m) |
| Coordinates | 41.7153°, 14.5905° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Molise |
| Average Temperature | 58°F (14°C) |
| January Average | 42°F (5°C) |
| July Average | 78°F (25°C) |
| Annual Precipitation | 37.7 inches (957 mm) |
| Annual Snowfall | 18.8 inches (48 cm) |
| Median Age | 47.3 years |
Is San Biase a Good Place to Live?
Based on current data, San Biase receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. San Biase offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
San Biase enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 58°F. Winters average 42°F in January while summers reach 78°F in July. With 301 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 37.7 inches, including 18.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
San Biase has a population of 247. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
San Biase vs U.S. Average
Social Characteristics
San Biase vs U.S. Average
The median household income in San Biase is N/A. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: San Biase vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In San Biase, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: San Biase vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
San Biase enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 58°F (14°C). Winters average 42°F in January while summers reach 78°F in July. The area gets 301 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 37.7 inches. The area receives 18.8 inches of snow annually, a moderate snowfall amount. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 2,638 feet.
Temperature
42°F Jan (5°C)
78°F Jul (25°C)
| Annual Average | 57.6°F |
| 7% above US avg |
| January Average | 42°F (5°C) |
| July Average | 78°F (25°C) |
| Sunny Days | 301 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 37.7 inches |
| 1% below US avg |
| Snowfall | 18.8 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 2,638 ft (804 m) |
| Coordinates | 41.7153°N, 14.5905°W |
| Timezone | Europe/Rome |