Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
2.7%
26% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population4,809
Median Age29.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$13,861
Unemployment2.7%
Poverty2.3%
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Climate
Avg Temp59°F (15°C)
AQI24 (Good)
Rain25.6 in/yr
Sunny Days362/yr
Elevation7,526 ft (2,294 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 4,809 |
| Elevation | 7,526 ft (2,294 m) |
| Coordinates | 19.0313°, -97.9636° |
| Timezone | America/Mexico_City |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | Puebla |
| Average Temperature | 59°F (15°C) |
| January Average | 55°F (13°C) |
| July Average | 60°F (16°C) |
| Annual Precipitation | 25.6 inches (649 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 29.3 years |
Is San Jerónimo Ocotitla a Good Place to Live?
Based on current data, San Jerónimo Ocotitla receives an overall livability score of 2.7 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. San Jerónimo Ocotitla has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.7%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
San Jerónimo Ocotitla enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 59°F. Winters average 55°F in January while summers reach 60°F in July. With 362 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 25.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
San Jerónimo Ocotitla has a population of 4,809. The median age is 29.3 years, 25% younger than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 13.5% of residents have a disability. 79.0% have health insurance coverage.
Population
29.3yrs
Median Age
25% below US avg
Race & Ethnicity
San Jerónimo Ocotitla vs U.S. Average
Social Characteristics
San Jerónimo Ocotitla vs U.S. Average
The median household income in San Jerónimo Ocotitla is N/A. Per capita income is $13,861 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 2.7% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 54.2, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: San Jerónimo Ocotitla vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.7% |
| 26% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
In San Jerónimo Ocotitla, 36.0% of adults are obese, above the national rate of 32.1%. 11.2% have diabetes. 32.1% have high blood pressure. 14.7% are current smokers. 6.0% report binge drinking. 83.2% are physically inactive, above the national average. 2.6% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: San Jerónimo Ocotitla vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
Healthcare Access
Food & Exercise
San Jerónimo Ocotitla enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 59°F (15°C). Winters average 55°F in January while summers reach 60°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 362 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 25.6 inches (drier than the 38-inch national average). Air quality is rated Good with a median AQI of 24 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 7,526 feet, a high-altitude location.
Temperature
55°F Jan (13°C)
60°F Jul (16°C)
| Annual Average | 59.0°F |
| 9% above US avg |
| January Average | 55°F (13°C) |
| July Average | 60°F (16°C) |
| Sunny Days | 362 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 25.6 inches |
| 33% below US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 7,526 ft (2,294 m) |
| Coordinates | 19.0313°N, 97.9636°W |
| Timezone | America/Mexico_City |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
55°F (13°C) |
0.4 in |
|
| February |
54°F (12°C) |
0.4 in |
|
| March |
58°F (14°C) |
0.6 in |
|
| April |
60°F (16°C) |
1.6 in |
|
| May |
61°F (16°C) |
3.6 in |
Warmest |
| June |
61°F (16°C) |
5.8 in |
Wettest |
| July |
60°F (16°C) |
4.2 in |
|
| August |
59°F (15°C) |
4.5 in |
|
| September |
59°F (15°C) |
4.5 in |
|
| October |
57°F (14°C) |
2.3 in |
|
| November |
55°F (13°C) |
0.5 in |
|
| December |
53°F (12°C) |
0.2 in |
Coldest, Driest |
San Jerónimo Ocotitla has a seasonal temperature swing of 8°F — from 53°F in December to 61°F in May. Total annual precipitation is 28.6 inches, with June being the wettest month (5.8") and December the driest (0.2").
Frequently Asked Questions About San Jerónimo Ocotitla
What is the population of San Jerónimo Ocotitla?
San Jerónimo Ocotitla has a population of 4,809 residents and is located in Mexico.. The median age of residents is 29.3 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is San Jerónimo Ocotitla expensive to live in?
San Jerónimo Ocotitla is more affordable than the national average, with a cost of living index of 54.2 — below the baseline of 100.
What is the weather like in San Jerónimo Ocotitla?
San Jerónimo Ocotitla enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 59°F (15°C). Winter temperatures average 55°F in January, while summers reach an average of 60°F in July. The area receives 362 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 25.6 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 24.
How is the job market in San Jerónimo Ocotitla?
The job market in San Jerónimo Ocotitla is very strong, with unemployment at just 2.7% — well below the national rate of 3.6%.
How are the schools in San Jerónimo Ocotitla?
21.4% of adults in San Jerónimo Ocotitla hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is San Jerónimo Ocotitla?
The obesity rate in San Jerónimo Ocotitla is 36.0% (above the national rate of 32.1%). 14.7% of adults are smokers. 83.2% are physically inactive. 2.6% of residents report depression.