Median Income
$13,662
82% lower than US avg
Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
15.2%
322% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population618
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
C
Median Income$13,662
Per Capita$39,277
Unemployment15.2%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp50°F (10°C)
AQI16 (Good)
Rain33.9 in/yr
Sunny Days274/yr
Elevation2,723 ft (830 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 618 |
| Elevation | 2,723 ft (830 m) |
| Coordinates | 39.8887°, 16.3303° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Calabria |
| Average Temperature | 50°F (10°C) |
| January Average | 37°F (3°C) |
| July Average | 66°F (19°C) |
| Annual Precipitation | 33.9 inches (862 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Household Income | $13,662 |
| Median Age | 47.3 years |
Is San Lorenzo Bellizzi a Good Place to Live?
Based on current data, San Lorenzo Bellizzi receives an overall livability score of 3.0 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. San Lorenzo Bellizzi offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in San Lorenzo Bellizzi is $13,662, 82% below the national average of $75,149. At 15.2%, unemployment is notably high. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
San Lorenzo Bellizzi experiences four distinct seasons with an average temperature of 50°F. Winters average 37°F in January while summers reach 66°F in July. With 274 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 33.9 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
San Lorenzo Bellizzi has a population of 618. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
San Lorenzo Bellizzi vs U.S. Average
Social Characteristics
San Lorenzo Bellizzi vs U.S. Average
The median household income in San Lorenzo Bellizzi is $13,662, which is 82% below the national average of $75,149. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 15.2% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: San Lorenzo Bellizzi vs U.S.
Income
| Median HH Income | $13,662 |
| 82% below US avg |
| Per Capita Income | $39,277 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 15.2% |
| 322% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In San Lorenzo Bellizzi, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: San Lorenzo Bellizzi vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
San Lorenzo Bellizzi experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 50°F (10°C). Winters average 37°F in January while summers reach 66°F in July. The area gets 274 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 33.9 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 2,723 feet.
Temperature
37°F Jan (3°C)
66°F Jul (19°C)
| Annual Average | 49.8°F |
| 8% below US avg |
| January Average | 37°F (3°C) |
| July Average | 66°F (19°C) |
| Sunny Days | 274 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 33.9 inches |
| 11% below US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 2,723 ft (830 m) |
| Coordinates | 39.8887°N, 16.3303°W |
| Timezone | Europe/Rome |
| County FIPS | 078120 |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
37°F (3°C) |
3.6 in |
|
| February |
36°F (2°C) |
3.5 in |
Coldest |
| March |
40°F (4°C) |
3.0 in |
|
| April |
44°F (7°C) |
2.8 in |
|
| May |
54°F (12°C) |
2.1 in |
|
| June |
61°F (16°C) |
1.4 in |
|
| July |
66°F (19°C) |
0.9 in |
Driest |
| August |
66°F (19°C) |
1.5 in |
Warmest |
| September |
60°F (15°C) |
2.2 in |
|
| October |
52°F (11°C) |
3.9 in |
|
| November |
44°F (7°C) |
4.5 in |
|
| December |
39°F (4°C) |
4.7 in |
Wettest |
San Lorenzo Bellizzi has a seasonal temperature swing of 29°F — from 36°F in February to 66°F in August. Total annual precipitation is 34.0 inches, with December being the wettest month (4.7") and July the driest (0.9").
Frequently Asked Questions About San Lorenzo Bellizzi
What is the population of San Lorenzo Bellizzi?
San Lorenzo Bellizzi has a population of 618 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is San Lorenzo Bellizzi expensive to live in?
San Lorenzo Bellizzi is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100. The median household income is $13,662, 82% below the national average of $75,149.
What is the weather like in San Lorenzo Bellizzi?
San Lorenzo Bellizzi has a four-season climate with an average annual temperature of 50°F (10°C). Winter temperatures average 37°F in January, while summers reach an average of 66°F in July. The area receives 274 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 33.9 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in San Lorenzo Bellizzi?
The job market in San Lorenzo Bellizzi faces challenges, with unemployment at 15.2% — significantly above the national rate of 3.6%.
How are the schools in San Lorenzo Bellizzi?
34.2% of adults in San Lorenzo Bellizzi hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is San Lorenzo Bellizzi?
The obesity rate in San Lorenzo Bellizzi is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.