Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
2.7%
26% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population1,346
Median Age29.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$13,861
Unemployment2.7%
Poverty2.3%
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Climate
Avg Temp68°F (20°C)
AQI24 (Good)
Rain19.6 in/yr
Sunny Days356/yr
Elevation7,014 ft (2,138 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 1,346 |
| Elevation | 7,014 ft (2,138 m) |
| Coordinates | 19.6786°, -100.6239° |
| Timezone | America/Mexico_City |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | Michoacán |
| Average Temperature | 68°F (20°C) |
| January Average | 63°F (17°C) |
| July Average | 69°F (21°C) |
| Annual Precipitation | 19.6 inches (497 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 29.3 years |
Is San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) a Good Place to Live?
Based on current data, San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) receives an overall livability score of 2.7 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.7%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 68°F. Winters average 63°F in January while summers reach 69°F in July. With 356 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 19.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) has a population of 1,346. The median age is 29.3 years, 25% younger than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 13.5% of residents have a disability. 79.0% have health insurance coverage.
Population
29.3yrs
Median Age
25% below US avg
Race & Ethnicity
San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) vs U.S. Average
Social Characteristics
San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) vs U.S. Average
The median household income in San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) is N/A. Per capita income is $13,861 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 2.7% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 54.2, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.7% |
| 26% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
In San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas), 36.0% of adults are obese, above the national rate of 32.1%. 11.2% have diabetes. 32.1% have high blood pressure. 14.7% are current smokers. 6.0% report binge drinking. 83.2% are physically inactive, above the national average. 2.6% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
Healthcare Access
Food & Exercise
San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 68°F (20°C). Winters average 63°F in January while summers reach 69°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 356 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 19.6 inches (drier than the 38-inch national average). Air quality is rated Good with a median AQI of 24 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 7,014 feet, a high-altitude location.
Temperature
63°F Jan (17°C)
69°F Jul (21°C)
| Annual Average | 68.1°F |
| 26% above US avg |
| January Average | 63°F (17°C) |
| July Average | 69°F (21°C) |
| Sunny Days | 356 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 19.6 inches |
| 49% below US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 7,014 ft (2,138 m) |
| Coordinates | 19.6786°N, 100.6239°W |
| Timezone | America/Mexico_City |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
63°F (17°C) |
1.0 in |
|
| February |
54°F (12°C) |
0.5 in |
|
| March |
57°F (14°C) |
0.3 in |
Driest |
| April |
60°F (16°C) |
0.6 in |
|
| May |
62°F (17°C) |
2.1 in |
|
| June |
62°F (17°C) |
6.4 in |
|
| July |
69°F (21°C) |
8.9 in |
Warmest, Wettest |
| August |
60°F (16°C) |
8.4 in |
|
| September |
60°F (15°C) |
6.5 in |
|
| October |
58°F (14°C) |
2.8 in |
|
| November |
56°F (13°C) |
0.8 in |
|
| December |
53°F (12°C) |
0.5 in |
Coldest |
San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) has a seasonal temperature swing of 16°F — from 53°F in December to 69°F in July. Total annual precipitation is 38.8 inches, with July being the wettest month (8.9") and March the driest (0.3").
Frequently Asked Questions About San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas)
What is the population of San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas)?
San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) has a population of 1,346 residents and is located in Mexico.. The median age of residents is 29.3 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) expensive to live in?
San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) is more affordable than the national average, with a cost of living index of 54.2 — below the baseline of 100.
What is the weather like in San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas)?
San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 68°F (20°C). Winter temperatures average 63°F in January, while summers reach an average of 69°F in July. The area receives 356 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 19.6 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 24.
How is the job market in San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas)?
The job market in San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) is very strong, with unemployment at just 2.7% — well below the national rate of 3.6%.
How are the schools in San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas)?
21.4% of adults in San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas)?
The obesity rate in San Lucas Huarirapeo (La Mesa de San Lucas) is 36.0% (above the national rate of 32.1%). 14.7% of adults are smokers. 83.2% are physically inactive. 2.6% of residents report depression.