Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population430
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$39,277
Unemployment6.4%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp64°F (18°C)
AQI16 (Good)
Rain53.0 in/yr
Sunny Days319/yr
Elevation1,476 ft (450 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 430 |
| Elevation | 1,476 ft (450 m) |
| Coordinates | 40.1225°, 15.2911° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Campania |
| Average Temperature | 64°F (18°C) |
| January Average | 52°F (11°C) |
| July Average | 80°F (27°C) |
| Annual Precipitation | 53.0 inches (1,345 mm) |
| Annual Snowfall | 1.7 inches (4 cm) |
| Median Age | 47.3 years |
Is San Mauro la Bruca a Good Place to Live?
Based on current data, San Mauro la Bruca receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. San Mauro la Bruca offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
San Mauro la Bruca enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 64°F. Winters average 52°F in January while summers reach 80°F in July. With 319 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 53.0 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
San Mauro la Bruca has a population of 430. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
San Mauro la Bruca vs U.S. Average
Social Characteristics
San Mauro la Bruca vs U.S. Average
The median household income in San Mauro la Bruca is N/A. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: San Mauro la Bruca vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In San Mauro la Bruca, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: San Mauro la Bruca vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
San Mauro la Bruca enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 64°F (18°C). Winters average 52°F in January while summers reach 80°F in July. The area gets 319 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 53.0 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 1.7 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 1,476 feet.
Temperature
52°F Jan (11°C)
80°F Jul (27°C)
| Annual Average | 64.1°F |
| 19% above US avg |
| January Average | 52°F (11°C) |
| July Average | 80°F (27°C) |
| Sunny Days | 319 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 53.0 inches |
| 39% above US avg |
| Snowfall | 1.7 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 1,476 ft (450 m) |
| Coordinates | 40.1225°N, 15.2911°W |
| Timezone | Europe/Rome |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
52°F (11°C) |
3.4 in |
|
| February |
48°F (9°C) |
3.2 in |
Coldest |
| March |
51°F (10°C) |
3.0 in |
|
| April |
55°F (13°C) |
3.0 in |
|
| May |
62°F (17°C) |
1.8 in |
|
| June |
69°F (21°C) |
0.8 in |
|
| July |
80°F (27°C) |
0.7 in |
Warmest, Driest |
| August |
75°F (24°C) |
1.1 in |
|
| September |
70°F (21°C) |
2.6 in |
|
| October |
63°F (17°C) |
3.9 in |
|
| November |
55°F (13°C) |
4.5 in |
Wettest |
| December |
50°F (10°C) |
3.7 in |
|
San Mauro la Bruca has a seasonal temperature swing of 32°F — from 48°F in February to 80°F in July. Total annual precipitation is 31.6 inches, with November being the wettest month (4.5") and July the driest (0.7").
Frequently Asked Questions About San Mauro la Bruca
What is the population of San Mauro la Bruca?
San Mauro la Bruca has a population of 430 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is San Mauro la Bruca expensive to live in?
San Mauro la Bruca is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100.
What is the weather like in San Mauro la Bruca?
San Mauro la Bruca enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 64°F (18°C). Winter temperatures average 52°F in January, while summers reach an average of 80°F in July. The area receives 319 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 53.0 inches, with 1.7 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in San Mauro la Bruca?
The unemployment rate in San Mauro la Bruca is 6.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in San Mauro la Bruca?
34.2% of adults in San Mauro la Bruca hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is San Mauro la Bruca?
The obesity rate in San Mauro la Bruca is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.