Cajamarca Department · 🇵🇪 Peru
San Miguel de Pallaques is a small town in Cajamarca Department, Peru with a population of 0. Elevation: 8,317 ft (2,535 m). Average temperature: 83°F (28°C).
| Elevation | 8,317 ft (2,535 m) |
| Coordinates | -7.0004°, -78.8514° |
| Timezone | America/Lima |
| Country | 🇵🇪 Peru |
| State / Province | Cajamarca Department |
| Average Temperature | 83°F (28°C) |
| January Average | 81°F (27°C) |
| July Average | 83°F (29°C) |
| Annual Precipitation | 172.0 inches (4,369 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
San Miguel de Pallaques is a small town in Peru (Cajamarca Department) with a population of 0. The city sits at an elevation of 8,317 feet (2,535 meters) above sea level. The average annual temperature is 83°F (28°C). Temperatures range from 81°F in January to 83°F in July. Annual precipitation averages 172.0 inches. The timezone is America/Lima.
| Annual Average | 82.8°F |
| 53% above US avg | |
| January Average | 81°F (27°C) |
| July Average | 83°F (29°C) |
| Sunny Days | 340 days/yr |
| Annual Rainfall | 172.0 inches |
| 353% above US avg | |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
| Elevation | 8,317 ft (2,535 m) |
| Coordinates | -7.0004°N, 78.8514°W |
| Timezone | America/Lima |