Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
2.7%
26% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population1,555
Median Age29.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$13,861
Unemployment2.7%
Poverty2.3%
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Climate
Avg Temp57°F (14°C)
AQI24 (Good)
Rain31.9 in/yr
Sunny Days352/yr
Elevation8,346 ft (2,544 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 1,555 |
| Elevation | 8,346 ft (2,544 m) |
| Coordinates | 19.6411°, -99.8383° |
| Timezone | America/Mexico_City |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | México |
| Average Temperature | 57°F (14°C) |
| January Average | 52°F (11°C) |
| July Average | 59°F (15°C) |
| Annual Precipitation | 31.9 inches (811 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 29.3 years |
Is San Pablo de los Remedios a Good Place to Live?
Based on current data, San Pablo de los Remedios receives an overall livability score of 2.7 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. San Pablo de los Remedios has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.7%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
San Pablo de los Remedios enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 57°F. Winters average 52°F in January while summers reach 59°F in July. With 352 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 31.9 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
San Pablo de los Remedios has a population of 1,555. The median age is 29.3 years, 25% younger than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 13.5% of residents have a disability. 79.0% have health insurance coverage.
Population
29.3yrs
Median Age
25% below US avg
Race & Ethnicity
San Pablo de los Remedios vs U.S. Average
Social Characteristics
San Pablo de los Remedios vs U.S. Average
The median household income in San Pablo de los Remedios is N/A. Per capita income is $13,861 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 2.7% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 54.2, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: San Pablo de los Remedios vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.7% |
| 26% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
In San Pablo de los Remedios, 36.0% of adults are obese, above the national rate of 32.1%. 11.2% have diabetes. 32.1% have high blood pressure. 14.7% are current smokers. 6.0% report binge drinking. 83.2% are physically inactive, above the national average. 2.6% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: San Pablo de los Remedios vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
Healthcare Access
Food & Exercise
San Pablo de los Remedios enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 57°F (14°C). Winters average 52°F in January while summers reach 59°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 352 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 31.9 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 8,346 feet, a high-altitude location.
Temperature
52°F Jan (11°C)
59°F Jul (15°C)
| Annual Average | 57.2°F |
| 6% above US avg |
| January Average | 52°F (11°C) |
| July Average | 59°F (15°C) |
| Sunny Days | 352 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 31.9 inches |
| 16% below US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 8,346 ft (2,544 m) |
| Coordinates | 19.6411°N, 99.8383°W |
| Timezone | America/Mexico_City |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
52°F (11°C) |
0.7 in |
|
| February |
51°F (10°C) |
0.4 in |
Driest |
| March |
54°F (12°C) |
0.4 in |
|
| April |
57°F (14°C) |
0.9 in |
|
| May |
59°F (15°C) |
2.6 in |
|
| June |
58°F (15°C) |
5.9 in |
|
| July |
59°F (15°C) |
7.5 in |
Warmest, Wettest |
| August |
57°F (14°C) |
6.7 in |
|
| September |
56°F (14°C) |
5.6 in |
|
| October |
55°F (13°C) |
2.7 in |
|
| November |
52°F (11°C) |
0.7 in |
|
| December |
50°F (10°C) |
0.5 in |
Coldest |
San Pablo de los Remedios has a seasonal temperature swing of 9°F — from 50°F in December to 59°F in July. Total annual precipitation is 34.7 inches, with July being the wettest month (7.5") and February the driest (0.4").
Frequently Asked Questions About San Pablo de los Remedios
What is the population of San Pablo de los Remedios?
San Pablo de los Remedios has a population of 1,555 residents and is located in Mexico.. The median age of residents is 29.3 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is San Pablo de los Remedios expensive to live in?
San Pablo de los Remedios is more affordable than the national average, with a cost of living index of 54.2 — below the baseline of 100.
What is the weather like in San Pablo de los Remedios?
San Pablo de los Remedios enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 57°F (14°C). Winter temperatures average 52°F in January, while summers reach an average of 59°F in July. The area receives 352 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 31.9 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 24.
How is the job market in San Pablo de los Remedios?
The job market in San Pablo de los Remedios is very strong, with unemployment at just 2.7% — well below the national rate of 3.6%.
How are the schools in San Pablo de los Remedios?
21.4% of adults in San Pablo de los Remedios hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is San Pablo de los Remedios?
The obesity rate in San Pablo de los Remedios is 36.0% (above the national rate of 32.1%). 14.7% of adults are smokers. 83.2% are physically inactive. 2.6% of residents report depression.