Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population811
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$39,277
Unemployment6.4%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp56°F (14°C)
AQI16 (Good)
Rain33.6 in/yr
Sunny Days287/yr
Elevation869 ft (265 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 811 |
| Elevation | 869 ft (265 m) |
| Coordinates | 44.9507°, 7.9707° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Piedmont |
| Average Temperature | 56°F (14°C) |
| January Average | 38°F (4°C) |
| July Average | 75°F (24°C) |
| Annual Precipitation | 33.6 inches (852 mm) |
| Annual Snowfall | 4.8 inches (12 cm) |
| Median Age | 47.3 years |
Is San Paolo Solbrito a Good Place to Live?
Based on current data, San Paolo Solbrito receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. San Paolo Solbrito offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
San Paolo Solbrito enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 56°F. Winters average 38°F in January while summers reach 75°F in July. With 287 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 33.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
San Paolo Solbrito has a population of 811. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
San Paolo Solbrito vs U.S. Average
Social Characteristics
San Paolo Solbrito vs U.S. Average
The median household income in San Paolo Solbrito is N/A. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: San Paolo Solbrito vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In San Paolo Solbrito, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: San Paolo Solbrito vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
San Paolo Solbrito enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (14°C). Winters average 38°F in January while summers reach 75°F in July. The area gets 287 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 33.6 inches. The area receives 4.8 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 869 feet.
Temperature
38°F Jan (4°C)
75°F Jul (24°C)
| Annual Average | 56.3°F |
| 4% above US avg |
| January Average | 38°F (4°C) |
| July Average | 75°F (24°C) |
| Sunny Days | 287 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 33.6 inches |
| 12% below US avg |
| Snowfall | 4.8 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 869 ft (265 m) |
| Coordinates | 44.9507°N, 7.9707°W |
| Timezone | Europe/Rome |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
38°F (4°C) |
1.3 in |
Coldest |
| February |
40°F (4°C) |
1.6 in |
|
| March |
48°F (9°C) |
2.1 in |
|
| April |
53°F (12°C) |
2.9 in |
|
| May |
61°F (16°C) |
3.6 in |
Wettest |
| June |
68°F (20°C) |
2.4 in |
|
| July |
75°F (24°C) |
1.4 in |
Warmest |
| August |
72°F (22°C) |
2.4 in |
|
| September |
65°F (18°C) |
2.1 in |
|
| October |
55°F (13°C) |
2.9 in |
|
| November |
45°F (7°C) |
2.0 in |
|
| December |
39°F (4°C) |
1.3 in |
Driest |
San Paolo Solbrito has a seasonal temperature swing of 36°F — from 38°F in January to 75°F in July. Total annual precipitation is 26.0 inches, with May being the wettest month (3.6") and December the driest (1.3").
Frequently Asked Questions About San Paolo Solbrito
What is the population of San Paolo Solbrito?
San Paolo Solbrito has a population of 811 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is San Paolo Solbrito expensive to live in?
San Paolo Solbrito is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100.
What is the weather like in San Paolo Solbrito?
San Paolo Solbrito enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (14°C). Winter temperatures average 38°F in January, while summers reach an average of 75°F in July. The area receives 287 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 33.6 inches, with 4.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in San Paolo Solbrito?
The unemployment rate in San Paolo Solbrito is 6.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in San Paolo Solbrito?
34.2% of adults in San Paolo Solbrito hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is San Paolo Solbrito?
The obesity rate in San Paolo Solbrito is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.