Bachelor's+
35.0%
4% higher than US avg
Obesity Rate
15.4%
52% lower than US avg
Unemployment
5.6%
55% higher than US avg
Poverty Rate
0.5%
96% lower than US avg
People
Population579
Median Age43.5 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$56,580
Unemployment5.6%
Poverty0.5%
Health
Obesity15.4%
UninsuredN/A
Smoking19.8%
Depression10.2%
Climate
Avg Temp44°F (7°C)
AQI23 (Good)
Rain39.1 in/yr
Sunny Days239/yr
Elevation2,697 ft (822 m)
Education
B+
Bachelor's+35.0%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband95.3%
| Population | 579 |
| Elevation | 2,697 ft (822 m) |
| Coordinates | 47.3833°, 15.4500° |
| Timezone | Europe/Vienna |
| Country | 🇦🇹 Austria |
| State / Province | Styria |
| Average Temperature | 44°F (7°C) |
| January Average | 29°F (-2°C) |
| July Average | 62°F (17°C) |
| Annual Precipitation | 39.1 inches (994 mm) |
| Annual Snowfall | 70.1 inches (178 cm) |
| Median Age | 43.5 years |
Is Sankt Erhard a Good Place to Live?
Based on current data, Sankt Erhard receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment. Sankt Erhard offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 5.6% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.5% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 35.0% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Sankt Erhard has a cool climate with an average annual temperature of 44°F. Winters average 29°F in January while summers reach 62°F in July. The area gets 239 sunny days per year. Annual precipitation totals 39.1 inches, including 70.1 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 23.
Sankt Erhard has a population of 579. The median age is 43.5 years, 12% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.8% female and 49.2% male. 20.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 84.0% have health insurance coverage.
Population
43.5yrs
Median Age
12% above US avg
Race & Ethnicity
Sankt Erhard vs U.S. Average
Social Characteristics
Sankt Erhard vs U.S. Average
The median household income in Sankt Erhard is N/A. Per capita income is $56,580 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.6% (above the 3.6% US average). 0.5% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 78.8, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Sankt Erhard vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.6% |
| 55% above US avg |
| Poverty Rate | 0.5% |
| 96% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 78.80 (100=avg) |
In Sankt Erhard, 15.4% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 4.3% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 19.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.9% report binge drinking. 77.8% are physically inactive, above the national average. 10.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Sankt Erhard vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.4% |
| 52% below US avg |
| Diabetes | 4.3% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 19.8% |
| 41% above US avg |
| Binge Drinking | 11.9% |
| Physical Inactivity | 77.8% |
| Depression | 10.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Sankt Erhard has a cool climate with an average annual temperature of 44°F (7°C). Winters average 29°F in January while summers reach 62°F in July. The area gets 239 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 39.1 inches. The area receives 70.1 inches of snow annually, making winter weather a significant factor for residents. Air quality is rated Good with a median AQI of 23 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 2,697 feet.
Temperature
29°F Jan (-2°C)
62°F Jul (17°C)
| Annual Average | 44.1°F |
| 18% below US avg |
| January Average | 29°F (-2°C) |
| July Average | 62°F (17°C) |
| Sunny Days | 239 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 39.1 inches |
| 3% above US avg |
| Snowfall | 70.1 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 23.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.4% |
Geography
| Elevation | 2,697 ft (822 m) |
| Coordinates | 47.3833°N, 15.4500°W |
| Timezone | Europe/Vienna |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
29°F (-2°C) |
2.0 in |
Driest |
| February |
30°F (-1°C) |
2.0 in |
|
| March |
36°F (2°C) |
2.8 in |
|
| April |
42°F (6°C) |
2.9 in |
|
| May |
52°F (11°C) |
4.1 in |
|
| June |
57°F (14°C) |
5.1 in |
|
| July |
62°F (17°C) |
5.7 in |
Warmest, Wettest |
| August |
60°F (16°C) |
4.9 in |
|
| September |
53°F (12°C) |
4.0 in |
|
| October |
45°F (7°C) |
3.0 in |
|
| November |
35°F (2°C) |
2.8 in |
|
| December |
29°F (-2°C) |
2.4 in |
Coldest |
Sankt Erhard has a seasonal temperature swing of 33°F — from 29°F in December to 62°F in July. Total annual precipitation is 41.6 inches, with July being the wettest month (5.7") and January the driest (2.0").
Frequently Asked Questions About Sankt Erhard
What is the population of Sankt Erhard?
Sankt Erhard has a population of 579 residents and is located in Austria.. The median age of residents is 43.5 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.8% female and 49.2% male.
Is Sankt Erhard expensive to live in?
Sankt Erhard is more affordable than the national average, with a cost of living index of 78.8 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Sankt Erhard?
Sankt Erhard has a cool climate with an average annual temperature of 44°F (7°C). Winter temperatures average 29°F in January, while summers reach an average of 62°F in July. The area receives 239 sunny days per year. Annual rainfall totals 39.1 inches, with 70.1 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 23.
How is the job market in Sankt Erhard?
The unemployment rate in Sankt Erhard is 5.6%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Sankt Erhard?
35.0% of adults in Sankt Erhard hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Sankt Erhard?
The obesity rate in Sankt Erhard is 15.4% (below the national rate of 32.1%). 19.8% of adults are smokers. 77.8% are physically inactive. 10.2% of residents report depression.