Bachelor's+
35.0%
4% higher than US avg
Obesity Rate
15.4%
52% lower than US avg
Unemployment
5.6%
55% higher than US avg
Poverty Rate
0.5%
96% lower than US avg
People
Population269
Median Age43.5 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$56,580
Unemployment5.6%
Poverty0.5%
Health
Obesity15.4%
UninsuredN/A
Smoking19.8%
Depression10.2%
Climate
Avg Temp41°F (5°C)
AQI23 (Good)
Rain48.7 in/yr
Sunny Days248/yr
Elevation2,825 ft (861 m)
Education
B+
Bachelor's+35.0%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband95.3%
| Population | 269 |
| Elevation | 2,825 ft (861 m) |
| Coordinates | 47.5500°, 15.1667° |
| Timezone | Europe/Vienna |
| Country | 🇦🇹 Austria |
| State / Province | Styria |
| Average Temperature | 41°F (5°C) |
| January Average | 26°F (-4°C) |
| July Average | 57°F (14°C) |
| Annual Precipitation | 48.7 inches (1,238 mm) |
| Annual Snowfall | 15.0 inches (38 cm) |
| Median Age | 43.5 years |
Is Sankt Ilgen a Good Place to Live?
Based on current data, Sankt Ilgen receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment. Sankt Ilgen offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 5.6% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.5% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 35.0% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Sankt Ilgen has a cool climate with an average annual temperature of 41°F. Winters average 26°F in January while summers reach 57°F in July. The area gets 248 sunny days per year. Annual precipitation totals 48.7 inches, including 15.0 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 23.
Sankt Ilgen has a population of 269. The median age is 43.5 years, 12% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.8% female and 49.2% male. 20.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 84.0% have health insurance coverage.
Population
43.5yrs
Median Age
12% above US avg
Race & Ethnicity
Sankt Ilgen vs U.S. Average
Social Characteristics
Sankt Ilgen vs U.S. Average
The median household income in Sankt Ilgen is N/A. Per capita income is $56,580 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.6% (above the 3.6% US average). 0.5% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 78.8, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Sankt Ilgen vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.6% |
| 55% above US avg |
| Poverty Rate | 0.5% |
| 96% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 78.80 (100=avg) |
In Sankt Ilgen, 15.4% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 4.3% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 19.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.9% report binge drinking. 77.8% are physically inactive, above the national average. 10.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Sankt Ilgen vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.4% |
| 52% below US avg |
| Diabetes | 4.3% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 19.8% |
| 41% above US avg |
| Binge Drinking | 11.9% |
| Physical Inactivity | 77.8% |
| Depression | 10.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Sankt Ilgen has a cool climate with an average annual temperature of 41°F (5°C). Winters average 26°F in January while summers reach 57°F in July. The area gets 248 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 48.7 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 15.0 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 23 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 2,825 feet.
Temperature
26°F Jan (-4°C)
57°F Jul (14°C)
| Annual Average | 40.9°F |
| 24% below US avg |
| January Average | 26°F (-4°C) |
| July Average | 57°F (14°C) |
| Sunny Days | 248 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 48.7 inches |
| 28% above US avg |
| Snowfall | 15.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 23.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.4% |
Geography
| Elevation | 2,825 ft (861 m) |
| Coordinates | 47.5500°N, 15.1667°W |
| Timezone | Europe/Vienna |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
26°F (-4°C) |
2.6 in |
Coldest, Driest |
| February |
27°F (-3°C) |
2.6 in |
|
| March |
32°F (0°C) |
3.5 in |
|
| April |
38°F (4°C) |
3.6 in |
|
| May |
48°F (9°C) |
4.6 in |
|
| June |
53°F (12°C) |
5.7 in |
|
| July |
57°F (14°C) |
6.6 in |
Warmest, Wettest |
| August |
57°F (14°C) |
5.4 in |
|
| September |
50°F (10°C) |
4.5 in |
|
| October |
43°F (6°C) |
3.4 in |
|
| November |
33°F (0°C) |
3.3 in |
|
| December |
27°F (-3°C) |
3.1 in |
|
Sankt Ilgen has a seasonal temperature swing of 32°F — from 26°F in January to 57°F in July. Total annual precipitation is 48.7 inches, with July being the wettest month (6.6") and January the driest (2.6").
Frequently Asked Questions About Sankt Ilgen
What is the population of Sankt Ilgen?
Sankt Ilgen has a population of 269 residents and is located in Austria.. The median age of residents is 43.5 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.8% female and 49.2% male.
Is Sankt Ilgen expensive to live in?
Sankt Ilgen is more affordable than the national average, with a cost of living index of 78.8 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Sankt Ilgen?
Sankt Ilgen has a cool climate with an average annual temperature of 41°F (5°C). Winter temperatures average 26°F in January, while summers reach an average of 57°F in July. The area receives 248 sunny days per year. Annual rainfall totals 48.7 inches, with 15.0 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 23.
How is the job market in Sankt Ilgen?
The unemployment rate in Sankt Ilgen is 5.6%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Sankt Ilgen?
35.0% of adults in Sankt Ilgen hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Sankt Ilgen?
The obesity rate in Sankt Ilgen is 15.4% (below the national rate of 32.1%). 19.8% of adults are smokers. 77.8% are physically inactive. 10.2% of residents report depression.