Median Income
$66,852
11% lower than US avg
Bachelor's+
35.0%
4% higher than US avg
Obesity Rate
15.4%
52% lower than US avg
Unemployment
5.6%
55% higher than US avg
Poverty Rate
0.5%
96% lower than US avg
People
Population782
Median Age43.5 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
B+
Median Income$66,852
Per Capita$56,580
Unemployment5.6%
Poverty0.5%
Health
Obesity15.4%
UninsuredN/A
Smoking19.8%
Depression10.2%
Climate
Avg Temp51°F (10°C)
AQI23 (Good)
Rain54.1 in/yr
Sunny Days233/yr
Elevation1,280 ft (390 m)
Education
B+
Bachelor's+35.0%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband95.3%
| Population | 782 |
| Elevation | 1,280 ft (390 m) |
| Coordinates | 48.0167°, 14.6000° |
| Timezone | Europe/Vienna |
| Country | 🇦🇹 Austria |
| State / Province | Lower Austria |
| Average Temperature | 51°F (10°C) |
| January Average | 36°F (2°C) |
| July Average | 69°F (21°C) |
| Annual Precipitation | 54.1 inches (1,375 mm) |
| Annual Snowfall | 61.0 inches (155 cm) |
| Median Household Income | $66,852 |
| Median Age | 43.5 years |
Is Sankt Michael am Bruckbach a Good Place to Live?
Based on current data, Sankt Michael am Bruckbach receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment. Sankt Michael am Bruckbach offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Sankt Michael am Bruckbach is $66,852, 11% below the national average of $75,149. The unemployment rate of 5.6% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.5% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 35.0% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Sankt Michael am Bruckbach experiences four distinct seasons with an average temperature of 51°F. Winters average 36°F in January while summers reach 69°F in July. The area gets 233 sunny days per year. Annual precipitation totals 54.1 inches, including 61.0 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 23.
Sankt Michael am Bruckbach has a population of 782. The median age is 43.5 years, 12% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.8% female and 49.2% male. 20.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 84.0% have health insurance coverage.
Population
43.5yrs
Median Age
12% above US avg
Race & Ethnicity
Sankt Michael am Bruckbach vs U.S. Average
Social Characteristics
Sankt Michael am Bruckbach vs U.S. Average
The median household income in Sankt Michael am Bruckbach is $66,852, which is 11% below the national average of $75,149. Per capita income is $56,580 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.6% (above the 3.6% US average). 0.5% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 78.8, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Sankt Michael am Bruckbach vs U.S.
Income
| Median HH Income | $66,852 |
| 11% below US avg |
| Per Capita Income | $56,580 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.6% |
| 55% above US avg |
| Poverty Rate | 0.5% |
| 96% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 78.80 (100=avg) |
In Sankt Michael am Bruckbach, 15.4% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 4.3% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 19.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.9% report binge drinking. 77.8% are physically inactive, above the national average. 10.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Sankt Michael am Bruckbach vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.4% |
| 52% below US avg |
| Diabetes | 4.3% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 19.8% |
| 41% above US avg |
| Binge Drinking | 11.9% |
| Physical Inactivity | 77.8% |
| Depression | 10.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Sankt Michael am Bruckbach experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 51°F (10°C). Winters average 36°F in January while summers reach 69°F in July. The area gets 233 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 54.1 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 61.0 inches of snow annually, making winter weather a significant factor for residents. Air quality is rated Good with a median AQI of 23 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 1,280 feet.
Temperature
36°F Jan (2°C)
69°F Jul (21°C)
| Annual Average | 50.6°F |
| 6% below US avg |
| January Average | 36°F (2°C) |
| July Average | 69°F (21°C) |
| Sunny Days | 233 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 54.1 inches |
| 42% above US avg |
| Snowfall | 61.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 23.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.4% |
Geography
| Elevation | 1,280 ft (390 m) |
| Coordinates | 48.0167°N, 14.6000°W |
| Timezone | Europe/Vienna |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
36°F (2°C) |
1.6 in |
Driest |
| February |
32°F (-0°C) |
1.6 in |
|
| March |
40°F (4°C) |
2.1 in |
|
| April |
47°F (8°C) |
2.1 in |
|
| May |
56°F (14°C) |
2.8 in |
|
| June |
61°F (16°C) |
3.7 in |
|
| July |
69°F (21°C) |
4.3 in |
Warmest, Wettest |
| August |
64°F (18°C) |
3.5 in |
|
| September |
57°F (14°C) |
2.5 in |
|
| October |
48°F (9°C) |
1.9 in |
|
| November |
37°F (3°C) |
2.1 in |
|
| December |
31°F (-0°C) |
2.0 in |
Coldest |
Sankt Michael am Bruckbach has a seasonal temperature swing of 38°F — from 31°F in December to 69°F in July. Total annual precipitation is 30.2 inches, with July being the wettest month (4.3") and January the driest (1.6").
Frequently Asked Questions About Sankt Michael am Bruckbach
What is the population of Sankt Michael am Bruckbach?
Sankt Michael am Bruckbach has a population of 782 residents and is located in Austria.. The median age of residents is 43.5 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.8% female and 49.2% male.
Is Sankt Michael am Bruckbach expensive to live in?
Sankt Michael am Bruckbach is more affordable than the national average, with a cost of living index of 78.8 — below the baseline of 100. The median household income is $66,852, 11% below the national average of $75,149.
What is the weather like in Sankt Michael am Bruckbach?
Sankt Michael am Bruckbach has a four-season climate with an average annual temperature of 51°F (10°C). Winter temperatures average 36°F in January, while summers reach an average of 69°F in July. The area receives 233 sunny days per year. Annual rainfall totals 54.1 inches, with 61.0 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 23.
How is the job market in Sankt Michael am Bruckbach?
The unemployment rate in Sankt Michael am Bruckbach is 5.6%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Sankt Michael am Bruckbach?
35.0% of adults in Sankt Michael am Bruckbach hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Sankt Michael am Bruckbach?
The obesity rate in Sankt Michael am Bruckbach is 15.4% (below the national rate of 32.1%). 19.8% of adults are smokers. 77.8% are physically inactive. 10.2% of residents report depression.