Bachelor's+
35.0%
4% higher than US avg
Obesity Rate
15.4%
52% lower than US avg
Unemployment
5.6%
55% higher than US avg
Poverty Rate
0.5%
96% lower than US avg
People
Population661
Median Age43.5 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$56,580
Unemployment5.6%
Poverty0.5%
Health
Obesity15.4%
UninsuredN/A
Smoking19.8%
Depression10.2%
Climate
Avg Temp38°F (3°C)
AQI23 (Good)
Rain57.7 in/yr
Sunny Days231/yr
Elevation2,733 ft (833 m)
Education
B+
Bachelor's+35.0%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband95.3%
| Population | 661 |
| Elevation | 2,733 ft (833 m) |
| Coordinates | 47.1871°, 14.1846° |
| Timezone | Europe/Vienna |
| Country | 🇦🇹 Austria |
| State / Province | Styria |
| Average Temperature | 38°F (3°C) |
| January Average | 23°F (-5°C) |
| July Average | 53°F (12°C) |
| Annual Precipitation | 57.7 inches (1,466 mm) |
| Annual Snowfall | 22.8 inches (58 cm) |
| Median Age | 43.5 years |
Is Sankt Peter am Kammersberg a Good Place to Live?
Based on current data, Sankt Peter am Kammersberg receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment. Sankt Peter am Kammersberg offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 5.6% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.5% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 35.0% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Sankt Peter am Kammersberg has a cool climate with an average annual temperature of 38°F. Winters average 23°F in January while summers reach 53°F in July. The area gets 231 sunny days per year. Annual precipitation totals 57.7 inches, including 22.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 23.
Sankt Peter am Kammersberg has a population of 661. The median age is 43.5 years, 12% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.8% female and 49.2% male. 20.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 84.0% have health insurance coverage.
Population
43.5yrs
Median Age
12% above US avg
Race & Ethnicity
Sankt Peter am Kammersberg vs U.S. Average
Social Characteristics
Sankt Peter am Kammersberg vs U.S. Average
The median household income in Sankt Peter am Kammersberg is N/A. Per capita income is $56,580 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.6% (above the 3.6% US average). 0.5% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 78.8, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Sankt Peter am Kammersberg vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.6% |
| 55% above US avg |
| Poverty Rate | 0.5% |
| 96% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 78.80 (100=avg) |
In Sankt Peter am Kammersberg, 15.4% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 4.3% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 19.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.9% report binge drinking. 77.8% are physically inactive, above the national average. 10.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Sankt Peter am Kammersberg vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.4% |
| 52% below US avg |
| Diabetes | 4.3% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 19.8% |
| 41% above US avg |
| Binge Drinking | 11.9% |
| Physical Inactivity | 77.8% |
| Depression | 10.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Sankt Peter am Kammersberg has a cool climate with an average annual temperature of 38°F (3°C). Winters average 23°F in January while summers reach 53°F in July. The area gets 231 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 57.7 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 22.8 inches of snow annually, a moderate snowfall amount. Air quality is rated Good with a median AQI of 23 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 2,733 feet.
Temperature
23°F Jan (-5°C)
53°F Jul (12°C)
| Annual Average | 37.6°F |
| 30% below US avg |
| January Average | 23°F (-5°C) |
| July Average | 53°F (12°C) |
| Sunny Days | 231 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 57.7 inches |
| 52% above US avg |
| Snowfall | 22.8 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 23.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.4% |
Geography
| Elevation | 2,733 ft (833 m) |
| Coordinates | 47.1871°N, 14.1846°W |
| Timezone | Europe/Vienna |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
23°F (-5°C) |
3.0 in |
Coldest |
| February |
24°F (-5°C) |
2.8 in |
Driest |
| March |
29°F (-2°C) |
4.1 in |
|
| April |
35°F (1°C) |
4.5 in |
|
| May |
44°F (7°C) |
5.0 in |
|
| June |
50°F (10°C) |
6.8 in |
|
| July |
53°F (12°C) |
7.2 in |
Wettest |
| August |
53°F (12°C) |
6.1 in |
Warmest |
| September |
47°F (9°C) |
5.4 in |
|
| October |
40°F (5°C) |
4.5 in |
|
| November |
30°F (-1°C) |
4.5 in |
|
| December |
25°F (-4°C) |
3.9 in |
|
Sankt Peter am Kammersberg has a seasonal temperature swing of 31°F — from 23°F in January to 53°F in August. Total annual precipitation is 57.7 inches, with July being the wettest month (7.2") and February the driest (2.8").
Frequently Asked Questions About Sankt Peter am Kammersberg
What is the population of Sankt Peter am Kammersberg?
Sankt Peter am Kammersberg has a population of 661 residents and is located in Austria.. The median age of residents is 43.5 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.8% female and 49.2% male.
Is Sankt Peter am Kammersberg expensive to live in?
Sankt Peter am Kammersberg is more affordable than the national average, with a cost of living index of 78.8 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Sankt Peter am Kammersberg?
Sankt Peter am Kammersberg has a cool climate with an average annual temperature of 38°F (3°C). Winter temperatures average 23°F in January, while summers reach an average of 53°F in July. The area receives 231 sunny days per year. Annual rainfall totals 57.7 inches, with 22.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 23.
How is the job market in Sankt Peter am Kammersberg?
The unemployment rate in Sankt Peter am Kammersberg is 5.6%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Sankt Peter am Kammersberg?
35.0% of adults in Sankt Peter am Kammersberg hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Sankt Peter am Kammersberg?
The obesity rate in Sankt Peter am Kammersberg is 15.4% (below the national rate of 32.1%). 19.8% of adults are smokers. 77.8% are physically inactive. 10.2% of residents report depression.