Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population516
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$39,277
Unemployment6.4%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp55°F (13°C)
AQI16 (Good)
Rain54.2 in/yr
Sunny Days311/yr
Elevation577 ft (176 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 516 |
| Elevation | 577 ft (176 m) |
| Coordinates | 41.3687°, 13.8420° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Lazio |
| Average Temperature | 55°F (13°C) |
| January Average | 40°F (4°C) |
| July Average | 74°F (24°C) |
| Annual Precipitation | 54.2 inches (1,377 mm) |
| Annual Snowfall | 8.9 inches (22 cm) |
| Median Age | 47.3 years |
Is Sant'Andrea del Garigliano a Good Place to Live?
Based on current data, Sant'Andrea del Garigliano receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Sant'Andrea del Garigliano offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Sant'Andrea del Garigliano experiences four distinct seasons with an average temperature of 55°F. Winters average 40°F in January while summers reach 74°F in July. With 311 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 54.2 inches, including 8.9 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Sant'Andrea del Garigliano has a population of 516. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
Sant'Andrea del Garigliano vs U.S. Average
Social Characteristics
Sant'Andrea del Garigliano vs U.S. Average
The median household income in Sant'Andrea del Garigliano is N/A. The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line.
Income: Sant'Andrea del Garigliano vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In Sant'Andrea del Garigliano, 17.3% of adults are obese (below the 32.1% national rate). 21.8% are current smokers. 7.2% report depression. 88.6% are physically inactive.
Health Metrics: Sant'Andrea del Garigliano vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Sant'Andrea del Garigliano has an average annual temperature of 55°F (13°C). Winters average 40°F in January while summers reach 74°F in July. Annual precipitation is 54.2 inches. The area enjoys 311 sunny days per year. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Temperature
40°F Jan (4°C)
74°F Jul (24°C)
| Annual Average | 54.9°F |
| 2% above US avg |
| January Average | 40°F (4°C) |
| July Average | 74°F (24°C) |
| Sunny Days | 311 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 54.2 inches |
| 43% above US avg |
| Snowfall | 8.9 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 577 ft (176 m) |
| Coordinates | 41.3687°N, 13.8420°W |
| Timezone | Europe/Rome |