Median Income
$12,378
84% lower than US avg
Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
15.8%
339% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population329
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
C
Median Income$12,378
Per Capita$39,277
Unemployment15.8%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp58°F (15°C)
AQI16 (Good)
Rain48.4 in/yr
Sunny Days316/yr
Elevation1,549 ft (472 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 329 |
| Elevation | 1,549 ft (472 m) |
| Coordinates | 39.5859°, 16.0704° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Calabria |
| Average Temperature | 58°F (15°C) |
| January Average | 46°F (8°C) |
| July Average | 76°F (24°C) |
| Annual Precipitation | 48.4 inches (1,229 mm) |
| Annual Snowfall | 5.8 inches (15 cm) |
| Median Household Income | $12,378 |
| Median Age | 47.3 years |
Is Santa Caterina Albanese a Good Place to Live?
Based on current data, Santa Caterina Albanese receives an overall livability score of 3.0 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Santa Caterina Albanese offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Santa Caterina Albanese is $12,378, 84% below the national average of $75,149. At 15.8%, unemployment is notably high. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Santa Caterina Albanese enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 58°F. Winters average 46°F in January while summers reach 76°F in July. With 316 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 48.4 inches, including 5.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Santa Caterina Albanese has a population of 329. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
Santa Caterina Albanese vs U.S. Average
Social Characteristics
Santa Caterina Albanese vs U.S. Average
The median household income in Santa Caterina Albanese is $12,378, which is 84% below the national average of $75,149. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 15.8% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Santa Caterina Albanese vs U.S.
Income
| Median HH Income | $12,378 |
| 84% below US avg |
| Per Capita Income | $39,277 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 15.8% |
| 339% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In Santa Caterina Albanese, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Santa Caterina Albanese vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Santa Caterina Albanese enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 58°F (15°C). Winters average 46°F in January while summers reach 76°F in July. The area gets 316 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 48.4 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 5.8 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 1,549 feet.
Temperature
46°F Jan (8°C)
76°F Jul (24°C)
| Annual Average | 58.3°F |
| 8% above US avg |
| January Average | 46°F (8°C) |
| July Average | 76°F (24°C) |
| Sunny Days | 316 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 48.4 inches |
| 27% above US avg |
| Snowfall | 5.8 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 1,549 ft (472 m) |
| Coordinates | 39.5859°N, 16.0704°W |
| Timezone | Europe/Rome |
| County FIPS | 078129 |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
46°F (8°C) |
4.2 in |
Coldest |
| February |
47°F (8°C) |
3.9 in |
|
| March |
50°F (10°C) |
3.5 in |
|
| April |
54°F (12°C) |
3.0 in |
|
| May |
62°F (17°C) |
1.9 in |
|
| June |
69°F (20°C) |
1.1 in |
|
| July |
76°F (24°C) |
0.6 in |
Warmest, Driest |
| August |
74°F (24°C) |
1.3 in |
|
| September |
69°F (21°C) |
2.4 in |
|
| October |
61°F (16°C) |
5.0 in |
|
| November |
54°F (12°C) |
5.0 in |
|
| December |
48°F (9°C) |
5.2 in |
Wettest |
Santa Caterina Albanese has a seasonal temperature swing of 30°F — from 46°F in January to 76°F in July. Total annual precipitation is 37.2 inches, with December being the wettest month (5.2") and July the driest (0.6").
Frequently Asked Questions About Santa Caterina Albanese
What is the population of Santa Caterina Albanese?
Santa Caterina Albanese has a population of 329 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is Santa Caterina Albanese expensive to live in?
Santa Caterina Albanese is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100. The median household income is $12,378, 84% below the national average of $75,149.
What is the weather like in Santa Caterina Albanese?
Santa Caterina Albanese enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 58°F (15°C). Winter temperatures average 46°F in January, while summers reach an average of 76°F in July. The area receives 316 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 48.4 inches, with 5.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Santa Caterina Albanese?
The job market in Santa Caterina Albanese faces challenges, with unemployment at 15.8% — significantly above the national rate of 3.6%.
How are the schools in Santa Caterina Albanese?
34.2% of adults in Santa Caterina Albanese hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Santa Caterina Albanese?
The obesity rate in Santa Caterina Albanese is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.