Huancavelica · 🇵🇪 Peru
Santa Clara de Cosme is a small town in Huancavelica, Peru with a population of 0. Elevation: 11,398 ft (3,474 m). Average temperature: 48°F (9°C).
| Elevation | 11,398 ft (3,474 m) |
| Coordinates | -12.5733°, -74.6587° |
| Timezone | America/Lima |
| Country | 🇵🇪 Peru |
| State / Province | Huancavelica |
| Average Temperature | 48°F (9°C) |
| January Average | 48°F (9°C) |
| July Average | 47°F (8°C) |
| Annual Precipitation | 35.9 inches (911 mm) |
| Annual Snowfall | 0.1 inches (0 cm) |
Santa Clara de Cosme is a small town in Peru (Huancavelica) with a population of 0. The city sits at an elevation of 11,398 feet (3,474 meters) above sea level. The average annual temperature is 48°F (9°C). Temperatures range from 48°F in January to 47°F in July. Annual precipitation averages 35.9 inches. The timezone is America/Lima.
| Annual Average | 48.1°F |
| 11% below US avg | |
| January Average | 48°F (9°C) |
| July Average | 47°F (8°C) |
| Sunny Days | 348 days/yr |
| Annual Rainfall | 35.9 inches |
| 6% below US avg | |
| Snowfall | 0.1 inches/yr |
| Elevation | 11,398 ft (3,474 m) |
| Coordinates | -12.5733°N, 74.6587°W |
| Timezone | America/Lima |