Cajamarca Department · 🇵🇪 Peru
Santa Cruz is a small town in Cajamarca Department, Peru with a population of 0. Elevation: 5,531 ft (1,686 m). Average temperature: 44°F (7°C).
| Elevation | 5,531 ft (1,686 m) |
| Coordinates | -6.0951°, -78.8529° |
| Timezone | America/Lima |
| Country | 🇵🇪 Peru |
| State / Province | Cajamarca Department |
| Average Temperature | 44°F (7°C) |
| January Average | 44°F (6°C) |
| July Average | 43°F (6°C) |
| Annual Precipitation | 41.6 inches (1,056 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
Santa Cruz is a small town in Peru (Cajamarca Department) with a population of 0. The city sits at an elevation of 5,531 feet (1,686 meters) above sea level. The average annual temperature is 44°F (7°C). Temperatures range from 44°F in January to 43°F in July. Annual precipitation averages 41.6 inches. The timezone is America/Lima.
| Annual Average | 44.4°F |
| 18% below US avg | |
| January Average | 44°F (6°C) |
| July Average | 43°F (6°C) |
| Sunny Days | 351 days/yr |
| Annual Rainfall | 41.6 inches |
| 9% above US avg | |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
| Elevation | 5,531 ft (1,686 m) |
| Coordinates | -6.0951°N, 78.8529°W |
| Timezone | America/Lima |