Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
2.7%
26% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population1,546
Median Age29.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$13,861
Unemployment2.7%
Poverty2.3%
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Climate
Avg Temp67°F (19°C)
AQI24 (Good)
Rain36.0 in/yr
Sunny Days271/yr
Elevation4,616 ft (1,407 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 1,546 |
| Elevation | 4,616 ft (1,407 m) |
| Coordinates | 20.6689°, -104.0014° |
| Timezone | America/Mexico_City |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | Jalisco |
| Average Temperature | 67°F (19°C) |
| January Average | 60°F (15°C) |
| July Average | 70°F (21°C) |
| Annual Precipitation | 36.0 inches (914 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 29.3 years |
Is Santa Cruz de Bárcenas a Good Place to Live?
Based on current data, Santa Cruz de Bárcenas receives an overall livability score of 2.7 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. Santa Cruz de Bárcenas has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.7%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
Santa Cruz de Bárcenas enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 67°F. Winters average 60°F in January while summers reach 70°F in July. With 271 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 36.0 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
Santa Cruz de Bárcenas has a population of 1,546. The median age is 29.3 years, 25% younger than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 13.5% of residents have a disability. 79.0% have health insurance coverage.
Population
29.3yrs
Median Age
25% below US avg
Race & Ethnicity
Santa Cruz de Bárcenas vs U.S. Average
Social Characteristics
Santa Cruz de Bárcenas vs U.S. Average
The median household income in Santa Cruz de Bárcenas is N/A. Per capita income is $13,861 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 2.7% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 54.2, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Santa Cruz de Bárcenas vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.7% |
| 26% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
In Santa Cruz de Bárcenas, 36.0% of adults are obese, above the national rate of 32.1%. 11.2% have diabetes. 32.1% have high blood pressure. 14.7% are current smokers. 6.0% report binge drinking. 83.2% are physically inactive, above the national average. 2.6% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Santa Cruz de Bárcenas vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Santa Cruz de Bárcenas enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 67°F (19°C). Winters average 60°F in January while summers reach 70°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 271 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 36.0 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 4,616 feet.
Temperature
60°F Jan (15°C)
70°F Jul (21°C)
| Annual Average | 66.9°F |
| 24% above US avg |
| January Average | 60°F (15°C) |
| July Average | 70°F (21°C) |
| Sunny Days | 271 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 36.0 inches |
| 5% below US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 4,616 ft (1,407 m) |
| Coordinates | 20.6689°N, 104.0014°W |
| Timezone | America/Mexico_City |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
60°F (15°C) |
0.9 in |
Coldest |
| February |
62°F (17°C) |
0.4 in |
|
| March |
65°F (18°C) |
0.2 in |
|
| April |
69°F (21°C) |
0.1 in |
Driest |
| May |
72°F (22°C) |
1.0 in |
|
| June |
73°F (23°C) |
7.2 in |
Warmest |
| July |
70°F (21°C) |
9.2 in |
Wettest |
| August |
70°F (21°C) |
8.0 in |
|
| September |
69°F (21°C) |
5.8 in |
|
| October |
68°F (20°C) |
2.2 in |
|
| November |
64°F (18°C) |
0.6 in |
|
| December |
61°F (16°C) |
0.5 in |
|
Santa Cruz de Bárcenas has a seasonal temperature swing of 13°F — from 60°F in January to 73°F in June. Total annual precipitation is 36.0 inches, with July being the wettest month (9.2") and April the driest (0.1").
Frequently Asked Questions About Santa Cruz de Bárcenas
What is the population of Santa Cruz de Bárcenas?
Santa Cruz de Bárcenas has a population of 1,546 residents and is located in Mexico.. The median age of residents is 29.3 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Santa Cruz de Bárcenas expensive to live in?
Santa Cruz de Bárcenas is more affordable than the national average, with a cost of living index of 54.2 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Santa Cruz de Bárcenas?
Santa Cruz de Bárcenas enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 67°F (19°C). Winter temperatures average 60°F in January, while summers reach an average of 70°F in July. The area receives 271 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 36.0 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 24.
How is the job market in Santa Cruz de Bárcenas?
The job market in Santa Cruz de Bárcenas is very strong, with unemployment at just 2.7% — well below the national rate of 3.6%.
How are the schools in Santa Cruz de Bárcenas?
21.4% of adults in Santa Cruz de Bárcenas hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is Santa Cruz de Bárcenas?
The obesity rate in Santa Cruz de Bárcenas is 36.0% (above the national rate of 32.1%). 14.7% of adults are smokers. 83.2% are physically inactive. 2.6% of residents report depression.