Huancavelica · 🇵🇪 Peru
Santiago de Tucuma is a small town in Huancavelica, Peru with a population of 0. Elevation: 11,640 ft (3,548 m). Average temperature: 57°F (14°C).
| Elevation | 11,640 ft (3,548 m) |
| Coordinates | -12.3102°, -74.8923° |
| Timezone | America/Lima |
| Country | 🇵🇪 Peru |
| State / Province | Huancavelica |
| Average Temperature | 57°F (14°C) |
| January Average | 56°F (14°C) |
| July Average | 56°F (13°C) |
| Annual Precipitation | 39.0 inches (990 mm) |
| Annual Snowfall | 4.4 inches (11 cm) |
Santiago de Tucuma is a small town in Peru (Huancavelica) with a population of 0. The city sits at an elevation of 11,640 feet (3,548 meters) above sea level. The average annual temperature is 57°F (14°C). Temperatures range from 56°F in January to 56°F in July. Annual precipitation averages 39.0 inches. The timezone is America/Lima.
| Annual Average | 56.9°F |
| 5% above US avg | |
| January Average | 56°F (14°C) |
| July Average | 56°F (13°C) |
| Sunny Days | 357 days/yr |
| Annual Rainfall | 39.0 inches |
| 3% above US avg | |
| Snowfall | 4.4 inches/yr |
| Elevation | 11,640 ft (3,548 m) |
| Coordinates | -12.3102°N, 74.8923°W |
| Timezone | America/Lima |