Median Income
$13,861
82% lower than US avg
Violent Crime
25/100K
93% lower than US avg
Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Median Rent
$400
66% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
0.6%
83% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population851
Median Age21.0 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
B
Median Income$13,861
Per Capita$13,861
Unemployment0.6%
Poverty2.3%
Housing
B
Home ValueN/A
Rent$400
OwnershipN/A
Crime
C
Violent25/100K
PropertyN/A
Murder24.9/100K
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Heart Disease16.3%
Climate
Avg Temp67°F (20°C)
AQI24 (Good)
Rain50.5 in/yr
Sunny Days244/yr
Elevation4,081 ft (1,244 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 851 |
| Elevation | 4,081 ft (1,244 m) |
| Coordinates | 16.0100°, -96.2243° |
| Timezone | America/Mexico_City |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | Oaxaca |
| Average Temperature | 67°F (20°C) |
| January Average | 66°F (19°C) |
| July Average | 68°F (20°C) |
| Annual Precipitation | 50.5 inches (1,282 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Household Income | $13,861 |
| Median Age | 21.0 years |
Is Santiago Xanica a Good Place to Live?
Based on current data, Santiago Xanica receives an overall livability score of 2.8 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, low crime rates, abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include below-average incomes. Santiago Xanica has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The median household income in Santiago Xanica is $13,861, 82% below the national average of $75,149. The job market is very strong with unemployment at just 0.6%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $400 per month, below the national average — a plus for affordability.
Safety & Crime
Santiago Xanica is a very safe community with a violent crime rate of 25 per 100,000 residents — well below the national average of 380.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
Santiago Xanica enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 67°F. Winters average 66°F in January while summers reach 68°F in July. The area gets 244 sunny days per year. Annual precipitation totals 50.5 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
Santiago Xanica has a population of 851. The median age is 21.0 years, 46% younger than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 13.5% of residents have a disability. 79.0% have health insurance coverage.
Population
21.0yrs
Median Age
46% below US avg
Race & Ethnicity
Santiago Xanica vs U.S. Average
Social Characteristics
Santiago Xanica vs U.S. Average
The median household income in Santiago Xanica is $13,861, which is 82% below the national average of $75,149. Per capita income is $13,861 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 0.6% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 54.2, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Santiago Xanica vs U.S.
Income
| Median HH Income | $13,861 |
| 82% below US avg |
| Per Capita Income | $13,861 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 0.6% |
| 83% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
Monthly rent averages $400 (66% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $400 |
| 66% below US avg |
Ownership & Property
| Owner-Occupied | 66.4% |
| Renter-Occupied | 33.6% |
Property Tax
In Santiago Xanica, 36.0% of adults are obese, above the national rate of 32.1%. 11.2% have diabetes. Heart disease affects 16.3% of residents, above the national average. 32.1% have high blood pressure. 14.7% are current smokers. 6.0% report binge drinking. 83.2% are physically inactive, above the national average. 2.6% report depression (below the 20.0% national average). 5.4% experience frequent mental distress.
Health Metrics: Santiago Xanica vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| Heart Disease | 16.3% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
| COPD | 15.5% |
| Kidney Disease | 22.0% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
| Mental Distress | 5.4% |
Healthcare Access
| Insurance Rate | 79.0% |
| |
| Premature Death | 163/100K |
Food & Exercise
Santiago Xanica has a violent crime rate of 25 per 100,000 residents, 93% below the national average of 380. The murder rate is 24.9 per 100,000 (above the national rate of 6.3). Overall, Santiago Xanica receives a safety grade of C.
Crime Rates: Santiago Xanica vs U.S. Average (per 100,000)
Violent Crime
| Total Violent | 24.9/100K |
| 93% below US avg |
| Murder | 24.9/100K |
| 295% above US avg |
Safety Score
| Safety Grade | C |
| Safety Score | 2.0 / 5.0 |
Santiago Xanica enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 67°F (20°C). Winters average 66°F in January while summers reach 68°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 244 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 50.5 inches (wetter than the 38-inch national average). Air quality is rated Good with a median AQI of 24 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 4,081 feet.
Temperature
66°F Jan (19°C)
68°F Jul (20°C)
| Annual Average | 67.1°F |
| 24% above US avg |
| January Average | 66°F (19°C) |
| July Average | 68°F (20°C) |
| Sunny Days | 244 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 50.5 inches |
| 33% above US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 4,081 ft (1,244 m) |
| Coordinates | 16.0100°N, 96.2243°W |
| Timezone | America/Mexico_City |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
66°F (19°C) |
0.2 in |
Driest |
| February |
66°F (19°C) |
0.5 in |
|
| March |
67°F (20°C) |
0.7 in |
|
| April |
69°F (20°C) |
1.3 in |
|
| May |
69°F (21°C) |
4.8 in |
Warmest |
| June |
68°F (20°C) |
10.1 in |
Wettest |
| July |
68°F (20°C) |
7.7 in |
|
| August |
68°F (20°C) |
8.9 in |
|
| September |
67°F (19°C) |
10.1 in |
|
| October |
67°F (19°C) |
4.8 in |
|
| November |
66°F (19°C) |
0.9 in |
|
| December |
65°F (19°C) |
0.4 in |
Coldest |
Santiago Xanica has a seasonal temperature swing of 4°F — from 65°F in December to 69°F in May. Total annual precipitation is 50.5 inches, with June being the wettest month (10.1") and January the driest (0.2").
Frequently Asked Questions About Santiago Xanica
What is the population of Santiago Xanica?
Santiago Xanica has a population of 851 residents and is located in Mexico.. The median age of residents is 21.0 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Santiago Xanica expensive to live in?
Santiago Xanica is more affordable than the national average, with a cost of living index of 54.2 — below the baseline of 100. The median household income is $13,861, 82% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $400 per month, below the national average of $1,163.
Is Santiago Xanica safe?
Santiago Xanica is considered a very safe city with a violent crime rate of 25 per 100,000 residents, well below the national average of 380. Overall, Santiago Xanica receives a safety grade of C based on combined crime data.
What is the weather like in Santiago Xanica?
Santiago Xanica enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 67°F (20°C). Winter temperatures average 66°F in January, while summers reach an average of 68°F in July. The area receives 244 sunny days per year. Annual rainfall totals 50.5 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 24.
How is the job market in Santiago Xanica?
The job market in Santiago Xanica is very strong, with unemployment at just 0.6% — well below the national rate of 3.6%.
How much does housing cost in Santiago Xanica?
For renters, the median monthly rent is $400.
How are the schools in Santiago Xanica?
21.4% of adults in Santiago Xanica hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is Santiago Xanica?
The obesity rate in Santiago Xanica is 36.0% (above the national rate of 32.1%). 14.7% of adults are smokers. 83.2% are physically inactive. 2.6% of residents report depression.