Median Income
$33,493
55% lower than US avg
Bachelor's+
42.2%
25% higher than US avg
Median Rent
$650
44% lower than US avg
Obesity Rate
15.7%
51% lower than US avg
Unemployment
10.4%
188% higher than US avg
Poverty Rate
0.8%
94% lower than US avg
People
Population72
Median Age44.9 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
C+
Median Income$33,493
Per Capita$33,493
Unemployment10.4%
Poverty0.8%
Housing
A+
Home ValueN/A
Rent$650
OwnershipN/A
Health
Obesity15.7%
UninsuredN/A
Smoking26.2%
Depression9.4%
Climate
Avg Temp54°F (12°C)
AQI60 (Moderate)
Rain22.5 in/yr
Sunny Days288/yr
Elevation3,087 ft (941 m)
Education
A
Bachelor's+42.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband95.5%
| Population | 72 |
| Elevation | 3,087 ft (941 m) |
| Coordinates | 41.9735°, -3.4814° |
| Timezone | Europe/Madrid |
| Country | 🇪🇸 Spain |
| State / Province | Castille and León |
| Average Temperature | 54°F (12°C) |
| January Average | 36°F (2°C) |
| July Average | 71°F (22°C) |
| Annual Precipitation | 22.5 inches (570 mm) |
| Annual Snowfall | 6.3 inches (16 cm) |
| Median Household Income | $33,493 |
| Median Age | 44.9 years |
Is Santibáñez del Val a Good Place to Live?
Based on current data, Santibáñez del Val receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include a highly educated population, abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Santibáñez del Val offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Santibáñez del Val is $33,493, 55% below the national average of $75,149. At 10.4%, unemployment is notably high. Only 0.8% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $650 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
Educational attainment is solid, with 42.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Santibáñez del Val experiences four distinct seasons with an average temperature of 54°F. Winters average 36°F in January while summers reach 71°F in July. With 288 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 22.5 inches, including 6.3 inches of snow. Air quality is rated Moderate with a median AQI of 60.
Santibáñez del Val has a population of 72. The median age is 44.9 years, 15% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.9% female and 49.1% male. 24.4% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 84.0% have health insurance coverage.
Population
44.9yrs
Median Age
15% above US avg
Race & Ethnicity
Santibáñez del Val vs U.S. Average
Social Characteristics
Santibáñez del Val vs U.S. Average
The median household income in Santibáñez del Val is $33,493, which is 55% below the national average of $75,149. Per capita income is $33,493 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 10.4% (above the 3.6% US average). 0.8% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 60.9, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Santibáñez del Val vs U.S.
Income
| Median HH Income | $33,493 |
| 55% below US avg |
| Per Capita Income | $33,493 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 10.4% |
| 188% above US avg |
| Poverty Rate | 0.8% |
| 94% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 60.90 (100=avg) |
Monthly rent averages $650 (44% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $650 |
| 44% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Santibáñez del Val, 15.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 7.1% have diabetes (below the 10.5% national rate). 27.2% have high blood pressure. 26.2% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.0% report binge drinking. 76.6% are physically inactive, above the national average. 9.4% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Santibáñez del Val vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.7% |
| 51% below US avg |
| Diabetes | 7.1% |
| High Blood Pressure | 27.2% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 26.2% |
| 87% above US avg |
| Binge Drinking | 11.0% |
| Physical Inactivity | 76.6% |
| Depression | 9.4% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Santibáñez del Val experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 54°F (12°C). Winters average 36°F in January while summers reach 71°F in July. The area gets 288 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 22.5 inches (drier than the 38-inch national average). The area receives 6.3 inches of snow annually. Air quality is rated Moderate with a median AQI of 60. 79% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 3,087 feet.
Temperature
36°F Jan (2°C)
71°F Jul (22°C)
| Annual Average | 53.5°F |
| 1% below US avg |
| January Average | 36°F (2°C) |
| July Average | 71°F (22°C) |
| Sunny Days | 288 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 22.5 inches |
| 41% below US avg |
| Snowfall | 6.3 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 60.0 |
| Rating | Moderate |
| Good Days % | 78.6% |
Geography
| Elevation | 3,087 ft (941 m) |
| Coordinates | 41.9735°N, 3.4814°W |
| Timezone | Europe/Madrid |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
36°F (2°C) |
1.8 in |
Coldest |
| February |
39°F (4°C) |
1.6 in |
|
| March |
43°F (6°C) |
1.1 in |
|
| April |
46°F (8°C) |
1.9 in |
|
| May |
53°F (12°C) |
2.1 in |
Wettest |
| June |
61°F (16°C) |
1.7 in |
|
| July |
71°F (22°C) |
0.9 in |
Warmest |
| August |
67°F (20°C) |
0.7 in |
Driest |
| September |
61°F (16°C) |
1.3 in |
|
| October |
51°F (11°C) |
1.8 in |
|
| November |
42°F (6°C) |
1.9 in |
|
| December |
38°F (3°C) |
1.8 in |
|
Santibáñez del Val has a seasonal temperature swing of 36°F — from 36°F in January to 71°F in July. Total annual precipitation is 18.5 inches, with May being the wettest month (2.1") and August the driest (0.7").
Frequently Asked Questions About Santibáñez del Val
What is the population of Santibáñez del Val?
Santibáñez del Val has a population of 72 residents and is located in Spain.. The median age of residents is 44.9 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.9% female and 49.1% male.
Is Santibáñez del Val expensive to live in?
Santibáñez del Val is more affordable than the national average, with a cost of living index of 60.9 — below the baseline of 100. The median household income is $33,493, 55% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $650 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Santibáñez del Val?
Santibáñez del Val has a four-season climate with an average annual temperature of 54°F (12°C). Winter temperatures average 36°F in January, while summers reach an average of 71°F in July. The area receives 288 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 22.5 inches, with 6.3 inches of snow. Air quality is rated Moderate with a median Air Quality Index (AQI) of 60.
How is the job market in Santibáñez del Val?
The job market in Santibáñez del Val faces challenges, with unemployment at 10.4% — significantly above the national rate of 3.6%.
How much does housing cost in Santibáñez del Val?
For renters, the median monthly rent is $650.
How are the schools in Santibáñez del Val?
42.2% of adults in Santibáñez del Val hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Santibáñez del Val?
The obesity rate in Santibáñez del Val is 15.7% (below the national rate of 32.1%). 26.2% of adults are smokers. 76.6% are physically inactive. 9.4% of residents report depression.