Mato Grosso · 🇧🇷 Brazil
Santo Afonso is a small town in Mato Grosso, Brazil with a population of 0. Elevation: 1,319 ft (402 m). Average temperature: 79°F (26°C).
| Elevation | 1,319 ft (402 m) |
| Coordinates | -14.4955°, -57.0027° |
| Timezone | America/Cuiaba |
| Country | 🇧🇷 Brazil |
| State / Province | Mato Grosso |
| Average Temperature | 79°F (26°C) |
| January Average | 76°F (25°C) |
| July Average | 77°F (25°C) |
| Annual Precipitation | 43.8 inches (1,113 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
Santo Afonso is a small town in Brazil (Mato Grosso) with a population of 0. The city sits at an elevation of 1,319 feet (402 meters) above sea level. The average annual temperature is 79°F (26°C). Temperatures range from 76°F in January to 77°F in July. Annual precipitation averages 43.8 inches. The timezone is America/Cuiaba.
| Annual Average | 78.6°F |
| 46% above US avg | |
| January Average | 76°F (25°C) |
| July Average | 77°F (25°C) |
| Sunny Days | 344 days/yr |
| Annual Rainfall | 43.8 inches |
| 15% above US avg | |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
| Elevation | 1,319 ft (402 m) |
| Coordinates | -14.4955°N, 57.0027°W |
| Timezone | America/Cuiaba |