Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
2.7%
26% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population2,091
Median Age29.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$13,861
Unemployment2.7%
Poverty2.3%
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Climate
Avg Temp70°F (21°C)
AQI24 (Good)
Rain57.4 in/yr
Sunny Days232/yr
Elevation3,957 ft (1,206 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 2,091 |
| Elevation | 3,957 ft (1,206 m) |
| Coordinates | 16.5896°, -97.2259° |
| Timezone | America/Mexico_City |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | Oaxaca |
| Average Temperature | 70°F (21°C) |
| January Average | 66°F (19°C) |
| July Average | 71°F (22°C) |
| Annual Precipitation | 57.4 inches (1,457 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 29.3 years |
Is Santo Domingo Teojomulco a Good Place to Live?
Based on current data, Santo Domingo Teojomulco receives an overall livability score of 2.7 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. Santo Domingo Teojomulco has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.7%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
Santo Domingo Teojomulco enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 70°F. Winters average 66°F in January while summers reach 71°F in July. The area gets 232 sunny days per year. Annual precipitation totals 57.4 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
Santo Domingo Teojomulco has a population of 2,091. The median age is 29.3 years, 25% younger than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 13.5% of residents have a disability. 79.0% have health insurance coverage.
Population
29.3yrs
Median Age
25% below US avg
Race & Ethnicity
Santo Domingo Teojomulco vs U.S. Average
Social Characteristics
Santo Domingo Teojomulco vs U.S. Average
The median household income in Santo Domingo Teojomulco is N/A. Per capita income is $13,861 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 2.7% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 54.2, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Santo Domingo Teojomulco vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.7% |
| 26% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
In Santo Domingo Teojomulco, 36.0% of adults are obese, above the national rate of 32.1%. 11.2% have diabetes. 32.1% have high blood pressure. 14.7% are current smokers. 6.0% report binge drinking. 83.2% are physically inactive, above the national average. 2.6% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Santo Domingo Teojomulco vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Santo Domingo Teojomulco enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 70°F (21°C). Winters average 66°F in January while summers reach 71°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 232 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 57.4 inches (wetter than the 38-inch national average). Air quality is rated Good with a median AQI of 24 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 3,957 feet.
Temperature
66°F Jan (19°C)
71°F Jul (22°C)
| Annual Average | 69.6°F |
| 29% above US avg |
| January Average | 66°F (19°C) |
| July Average | 71°F (22°C) |
| Sunny Days | 232 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 57.4 inches |
| 51% above US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 3,957 ft (1,206 m) |
| Coordinates | 16.5896°N, 97.2259°W |
| Timezone | America/Mexico_City |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
66°F (19°C) |
0.3 in |
Coldest, Driest |
| February |
67°F (20°C) |
0.4 in |
|
| March |
70°F (21°C) |
0.4 in |
|
| April |
72°F (22°C) |
1.4 in |
|
| May |
73°F (23°C) |
5.3 in |
Warmest |
| June |
72°F (22°C) |
11.9 in |
Wettest |
| July |
71°F (22°C) |
9.5 in |
|
| August |
71°F (22°C) |
10.5 in |
|
| September |
71°F (21°C) |
11.1 in |
|
| October |
70°F (21°C) |
5.1 in |
|
| November |
68°F (20°C) |
1.1 in |
|
| December |
66°F (19°C) |
0.4 in |
|
Santo Domingo Teojomulco has a seasonal temperature swing of 7°F — from 66°F in January to 73°F in May. Total annual precipitation is 57.4 inches, with June being the wettest month (11.9") and January the driest (0.3").
Frequently Asked Questions About Santo Domingo Teojomulco
What is the population of Santo Domingo Teojomulco?
Santo Domingo Teojomulco has a population of 2,091 residents and is located in Mexico.. The median age of residents is 29.3 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Santo Domingo Teojomulco expensive to live in?
Santo Domingo Teojomulco is more affordable than the national average, with a cost of living index of 54.2 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Santo Domingo Teojomulco?
Santo Domingo Teojomulco enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 70°F (21°C). Winter temperatures average 66°F in January, while summers reach an average of 71°F in July. The area receives 232 sunny days per year. Annual rainfall totals 57.4 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 24.
How is the job market in Santo Domingo Teojomulco?
The job market in Santo Domingo Teojomulco is very strong, with unemployment at just 2.7% — well below the national rate of 3.6%.
How are the schools in Santo Domingo Teojomulco?
21.4% of adults in Santo Domingo Teojomulco hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is Santo Domingo Teojomulco?
The obesity rate in Santo Domingo Teojomulco is 36.0% (above the national rate of 32.1%). 14.7% of adults are smokers. 83.2% are physically inactive. 2.6% of residents report depression.