Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
2.7%
26% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population1,520
Median Age29.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$13,861
Unemployment2.7%
Poverty2.3%
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Climate
Avg Temp60°F (16°C)
AQI24 (Good)
Rain31.6 in/yr
Sunny Days361/yr
Elevation5,525 ft (1,684 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 1,520 |
| Elevation | 5,525 ft (1,684 m) |
| Coordinates | 18.8044°, -98.5072° |
| Timezone | America/Mexico_City |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | Puebla |
| Average Temperature | 60°F (16°C) |
| January Average | 56°F (13°C) |
| July Average | 62°F (16°C) |
| Annual Precipitation | 31.6 inches (801 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 29.3 years |
Is Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) a Good Place to Live?
Based on current data, Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) receives an overall livability score of 2.7 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.7%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 60°F. Winters average 56°F in January while summers reach 62°F in July. With 361 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 31.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) has a population of 1,520. The median age is 29.3 years, 25% younger than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 13.5% of residents have a disability. 79.0% have health insurance coverage.
Population
29.3yrs
Median Age
25% below US avg
Race & Ethnicity
Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) vs U.S. Average
Social Characteristics
Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) vs U.S. Average
The median household income in Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) is N/A. Per capita income is $13,861 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 2.7% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 54.2, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.7% |
| 26% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
In Teacalco de Dorantes (San José Teacalco), 36.0% of adults are obese, above the national rate of 32.1%. 11.2% have diabetes. 32.1% have high blood pressure. 14.7% are current smokers. 6.0% report binge drinking. 83.2% are physically inactive, above the national average. 2.6% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 60°F (16°C). Winters average 56°F in January while summers reach 62°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 361 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 31.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 5,525 feet, a high-altitude location.
Temperature
56°F Jan (13°C)
62°F Jul (16°C)
| Annual Average | 60.3°F |
| 12% above US avg |
| January Average | 56°F (13°C) |
| July Average | 62°F (16°C) |
| Sunny Days | 361 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 31.6 inches |
| 17% below US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 5,525 ft (1,684 m) |
| Coordinates | 18.8044°N, 98.5072°W |
| Timezone | America/Mexico_City |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
56°F (13°C) |
0.4 in |
Coldest |
| February |
67°F (20°C) |
0.2 in |
Driest |
| March |
71°F (22°C) |
0.2 in |
|
| April |
74°F (23°C) |
0.7 in |
|
| May |
75°F (24°C) |
2.7 in |
Warmest |
| June |
72°F (22°C) |
7.3 in |
Wettest |
| July |
62°F (16°C) |
6.3 in |
|
| August |
70°F (21°C) |
6.9 in |
|
| September |
70°F (21°C) |
6.4 in |
|
| October |
69°F (20°C) |
2.8 in |
|
| November |
68°F (20°C) |
0.6 in |
|
| December |
66°F (19°C) |
0.2 in |
|
Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) has a seasonal temperature swing of 19°F — from 56°F in January to 75°F in May. Total annual precipitation is 34.6 inches, with June being the wettest month (7.3") and February the driest (0.2").
Frequently Asked Questions About Teacalco de Dorantes (San José Teacalco)
What is the population of Teacalco de Dorantes (San José Teacalco)?
Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) has a population of 1,520 residents and is located in Mexico.. The median age of residents is 29.3 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) expensive to live in?
Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) is more affordable than the national average, with a cost of living index of 54.2 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Teacalco de Dorantes (San José Teacalco)?
Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 60°F (16°C). Winter temperatures average 56°F in January, while summers reach an average of 62°F in July. The area receives 361 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 31.6 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 24.
How is the job market in Teacalco de Dorantes (San José Teacalco)?
The job market in Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) is very strong, with unemployment at just 2.7% — well below the national rate of 3.6%.
How are the schools in Teacalco de Dorantes (San José Teacalco)?
21.4% of adults in Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is Teacalco de Dorantes (San José Teacalco)?
The obesity rate in Teacalco de Dorantes (San José Teacalco) is 36.0% (above the national rate of 32.1%). 14.7% of adults are smokers. 83.2% are physically inactive. 2.6% of residents report depression.