Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
2.7%
26% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population9,189
Median Age29.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$13,861
Unemployment2.7%
Poverty2.3%
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Climate
Avg Temp65°F (18°C)
AQI24 (Good)
Rain37.1 in/yr
Sunny Days269/yr
Elevation3,960 ft (1,207 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 9,189 |
| Elevation | 3,960 ft (1,207 m) |
| Coordinates | 20.2014°, -104.0483° |
| Timezone | America/Mexico_City |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | Jalisco |
| Average Temperature | 65°F (18°C) |
| January Average | 58°F (15°C) |
| July Average | 68°F (20°C) |
| Annual Precipitation | 37.1 inches (941 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 29.3 years |
Is Tecolotlán a Good Place to Live?
Based on current data, Tecolotlán receives an overall livability score of 2.7 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. Tecolotlán has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.7%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
Tecolotlán enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 65°F. Winters average 58°F in January while summers reach 68°F in July. With 269 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 37.1 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
Tecolotlán has a population of 9,189. The median age is 29.3 years, 25% younger than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 13.5% of residents have a disability. 79.0% have health insurance coverage.
Population
29.3yrs
Median Age
25% below US avg
Race & Ethnicity
Tecolotlán vs U.S. Average
Social Characteristics
Tecolotlán vs U.S. Average
The median household income in Tecolotlán is N/A. Per capita income is $13,861 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 2.7% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 54.2, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Tecolotlán vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.7% |
| 26% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
In Tecolotlán, 36.0% of adults are obese, above the national rate of 32.1%. 11.2% have diabetes. 32.1% have high blood pressure. 14.7% are current smokers. 6.0% report binge drinking. 83.2% are physically inactive, above the national average. 2.6% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Tecolotlán vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Tecolotlán enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 65°F (18°C). Winters average 58°F in January while summers reach 68°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 269 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 37.1 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 3,960 feet.
Temperature
58°F Jan (15°C)
68°F Jul (20°C)
| Annual Average | 64.9°F |
| 20% above US avg |
| January Average | 58°F (15°C) |
| July Average | 68°F (20°C) |
| Sunny Days | 269 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 37.1 inches |
| 3% below US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 3,960 ft (1,207 m) |
| Coordinates | 20.2014°N, 104.0483°W |
| Timezone | America/Mexico_City |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
58°F (15°C) |
1.0 in |
Coldest |
| February |
60°F (16°C) |
0.4 in |
|
| March |
63°F (17°C) |
0.2 in |
Driest |
| April |
67°F (19°C) |
0.2 in |
|
| May |
70°F (21°C) |
1.2 in |
|
| June |
70°F (21°C) |
7.1 in |
Warmest |
| July |
68°F (20°C) |
8.9 in |
Wettest |
| August |
68°F (20°C) |
7.2 in |
|
| September |
68°F (20°C) |
6.4 in |
|
| October |
66°F (19°C) |
2.8 in |
|
| November |
62°F (17°C) |
0.9 in |
|
| December |
60°F (15°C) |
0.6 in |
|
Tecolotlán has a seasonal temperature swing of 12°F — from 58°F in January to 70°F in June. Total annual precipitation is 37.1 inches, with July being the wettest month (8.9") and March the driest (0.2").
Frequently Asked Questions About Tecolotlán
What is the population of Tecolotlán?
Tecolotlán has a population of 9,189 residents and is located in Mexico.. The median age of residents is 29.3 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Tecolotlán expensive to live in?
Tecolotlán is more affordable than the national average, with a cost of living index of 54.2 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Tecolotlán?
Tecolotlán enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 65°F (18°C). Winter temperatures average 58°F in January, while summers reach an average of 68°F in July. The area receives 269 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 37.1 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 24.
How is the job market in Tecolotlán?
The job market in Tecolotlán is very strong, with unemployment at just 2.7% — well below the national rate of 3.6%.
How are the schools in Tecolotlán?
21.4% of adults in Tecolotlán hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is Tecolotlán?
The obesity rate in Tecolotlán is 36.0% (above the national rate of 32.1%). 14.7% of adults are smokers. 83.2% are physically inactive. 2.6% of residents report depression.