Bachelor's+
34.4%
2% higher than US avg
Obesity Rate
7.3%
77% lower than US avg
Unemployment
4.2%
17% higher than US avg
Poverty Rate
5.3%
57% lower than US avg
People
Population5,490
Median Age28.7 yrs
DensityN/A
Male / Female52% / 48%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$2,530
Unemployment4.2%
Poverty5.3%
Health
Obesity7.3%
UninsuredN/A
Smoking7.6%
Depression12.6%
Climate
Avg Temp50°F (10°C)
AQI126 (Unhealthy for Sensitive Groups)
Rain43.3 in/yr
Sunny Days257/yr
Elevation5,157 ft (1,572 m)
Education
B+
Bachelor's+34.4%
High School+80.0%
Community
CommuteN/A
Broadband55.9%
| Population | 5,490 |
| Elevation | 5,157 ft (1,572 m) |
| Coordinates | 33.5420°, 74.3810° |
| Timezone | Asia/Kolkata |
| Country | 🇮🇳 India |
| State / Province | Jammu and Kashmir |
| Average Temperature | 50°F (10°C) |
| January Average | 32°F (-0°C) |
| July Average | 65°F (19°C) |
| Annual Precipitation | 43.3 inches (1,100 mm) |
| Annual Snowfall | 7.9 inches (20 cm) |
| Median Age | 28.7 years |
Is Thanna Mandi a Good Place to Live?
Based on current data, Thanna Mandi receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Thanna Mandi offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
Unemployment stands at 4.2%, indicating a healthy job market. Only 5.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.4% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 80.0% have completed high school.
Climate & Weather
Thanna Mandi experiences four distinct seasons with an average temperature of 50°F. Winters average 32°F in January while summers reach 65°F in July. With 257 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 43.3 inches, including 7.9 inches of snow. Air quality is rated Unhealthy for Sensitive Groups with a median AQI of 126.
Thanna Mandi has a population of 5,490. The median age is 28.7 years, 26% younger than the national median of 38.9.
Population
28.7yrs
Median Age
26% below US avg
Race & Ethnicity
Thanna Mandi vs U.S. Average
Social Characteristics
Thanna Mandi vs U.S. Average
The median household income in Thanna Mandi is N/A. The unemployment rate is 4.2% (above the 3.6% US average). 5.3% of residents live below the poverty line.
Income: Thanna Mandi vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 4.2% |
| 17% above US avg |
| Poverty Rate | 5.3% |
| 57% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 27.00 (100=avg) |
In Thanna Mandi, 7.3% of adults are obese (below the 32.1% national rate). 7.6% are current smokers. 12.6% report depression. 73.9% are physically inactive.
Health Metrics: Thanna Mandi vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 7.3% |
| 77% below US avg |
| Diabetes | 8.7% |
| High Blood Pressure | 31.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 7.6% |
| 46% below US avg |
| Binge Drinking | 4.5% |
| Physical Inactivity | 73.9% |
| Depression | 12.6% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Thanna Mandi has an average annual temperature of 50°F (10°C). Winters average 32°F in January while summers reach 65°F in July. Annual precipitation is 43.3 inches. The area enjoys 257 sunny days per year. Air quality is rated Unhealthy for Sensitive Groups with a median AQI of 126.
Temperature
32°F Jan (-0°C)
65°F Jul (19°C)
| Annual Average | 50.4°F |
| 7% below US avg |
| January Average | 32°F (-0°C) |
| July Average | 65°F (19°C) |
| Sunny Days | 257 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 43.3 inches |
| 14% above US avg |
| Snowfall | 7.9 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 126.0 |
| Rating | Unhealthy for Sensitive Groups |
| Good Days % | 34.9% |
Geography
| Elevation | 5,157 ft (1,572 m) |
| Coordinates | 33.5420°N, 74.3810°W |
| Timezone | Asia/Kolkata |