Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population511
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$39,277
Unemployment6.4%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp59°F (15°C)
AQI16 (Good)
Rain33.9 in/yr
Sunny Days293/yr
Elevation1,407 ft (429 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 511 |
| Elevation | 1,407 ft (429 m) |
| Coordinates | 41.0231°, 14.9093° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Campania |
| Average Temperature | 59°F (15°C) |
| January Average | 44°F (6°C) |
| July Average | 79°F (26°C) |
| Annual Precipitation | 33.9 inches (861 mm) |
| Annual Snowfall | 2.3 inches (6 cm) |
| Median Age | 47.3 years |
Is Torre le Nocelle a Good Place to Live?
Based on current data, Torre le Nocelle receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Torre le Nocelle offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Torre le Nocelle enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 59°F. Winters average 44°F in January while summers reach 79°F in July. With 293 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 33.9 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Torre le Nocelle has a population of 511. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
Torre le Nocelle vs U.S. Average
Social Characteristics
Torre le Nocelle vs U.S. Average
The median household income in Torre le Nocelle is N/A. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Torre le Nocelle vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In Torre le Nocelle, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Torre le Nocelle vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Torre le Nocelle enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 59°F (15°C). Winters average 44°F in January while summers reach 79°F in July. The area gets 293 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 33.9 inches. The area receives 2.3 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 1,407 feet.
Temperature
44°F Jan (6°C)
79°F Jul (26°C)
| Annual Average | 59.1°F |
| 9% above US avg |
| January Average | 44°F (6°C) |
| July Average | 79°F (26°C) |
| Sunny Days | 293 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 33.9 inches |
| 11% below US avg |
| Snowfall | 2.3 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 1,407 ft (429 m) |
| Coordinates | 41.0231°N, 14.9093°W |
| Timezone | Europe/Rome |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
44°F (6°C) |
3.2 in |
Coldest |
| February |
44°F (7°C) |
2.8 in |
|
| March |
48°F (9°C) |
2.5 in |
|
| April |
53°F (12°C) |
2.6 in |
|
| May |
61°F (16°C) |
1.9 in |
|
| June |
68°F (20°C) |
1.2 in |
|
| July |
79°F (26°C) |
1.1 in |
Warmest, Driest |
| August |
73°F (23°C) |
1.5 in |
|
| September |
67°F (20°C) |
2.5 in |
|
| October |
59°F (15°C) |
3.4 in |
|
| November |
51°F (11°C) |
4.2 in |
Wettest |
| December |
45°F (7°C) |
3.5 in |
|
Torre le Nocelle has a seasonal temperature swing of 36°F — from 44°F in January to 79°F in July. Total annual precipitation is 30.2 inches, with November being the wettest month (4.2") and July the driest (1.1").
Frequently Asked Questions About Torre le Nocelle
What is the population of Torre le Nocelle?
Torre le Nocelle has a population of 511 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is Torre le Nocelle expensive to live in?
Torre le Nocelle is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Torre le Nocelle?
Torre le Nocelle enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 59°F (15°C). Winter temperatures average 44°F in January, while summers reach an average of 79°F in July. The area receives 293 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 33.9 inches, with 2.3 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Torre le Nocelle?
The unemployment rate in Torre le Nocelle is 6.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Torre le Nocelle?
34.2% of adults in Torre le Nocelle hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Torre le Nocelle?
The obesity rate in Torre le Nocelle is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.