Catalonia · 🇪🇸 Spain
Torrebesses is a small town in Catalonia, Spain with a population of 0. Elevation: 945 ft (288 m). Average temperature: 63°F (17°C).
| Elevation | 945 ft (288 m) |
| Coordinates | 41.4333°, 0.6000° |
| Timezone | Europe/Madrid |
| Country | 🇪🇸 Spain |
| State / Province | Catalonia |
| Average Temperature | 63°F (17°C) |
| January Average | 42°F (5°C) |
| July Average | 81°F (27°C) |
| Annual Precipitation | 11.9 inches (303 mm) |
| Annual Snowfall | 0.1 inches (0 cm) |
Torrebesses is a small town in Spain (Catalonia) with a population of 0. The city sits at an elevation of 945 feet (288 meters) above sea level. The average annual temperature is 63°F (17°C). Temperatures range from 42°F in January to 81°F in July. Annual precipitation averages 11.9 inches. The timezone is Europe/Madrid.
| Annual Average | 62.8°F |
| 16% above US avg | |
| January Average | 42°F (5°C) |
| July Average | 81°F (27°C) |
| Sunny Days | 332 days/yr |
| Annual Rainfall | 11.9 inches |
| 69% below US avg | |
| Snowfall | 0.1 inches/yr |
| Elevation | 945 ft (288 m) |
| Coordinates | 41.4333°N, 0.6000°W |
| Timezone | Europe/Madrid |