Bachelor's+
22.0%
35% lower than US avg
Obesity Rate
34.0%
6% higher than US avg
Unemployment
6.0%
66% higher than US avg
Poverty Rate
0.7%
94% lower than US avg
People
Population593
Median Age43.2 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$18,244
Unemployment6.0%
Poverty0.7%
Health
Obesity34.0%
UninsuredN/A
Smoking27.0%
Depression2.3%
Climate
Avg Temp42°F (6°C)
AQI21 (Good)
Rain40.6 in/yr
Sunny Days257/yr
Elevation1,270 ft (387 m)
Education
C+
Bachelor's+22.0%
High School+99.2%
Community
CommuteN/A
Broadband89.2%
| Population | 593 |
| Elevation | 1,270 ft (387 m) |
| Coordinates | 45.2923°, 26.2357° |
| Timezone | Europe/Bucharest |
| Country | 🇷🇴 Romania |
| State / Province | Buzău County |
| Average Temperature | 42°F (6°C) |
| January Average | 29°F (-2°C) |
| July Average | 60°F (16°C) |
| Annual Precipitation | 40.6 inches (1,031 mm) |
| Annual Snowfall | 91.4 inches (232 cm) |
| Median Age | 43.2 years |
Is Valea Cătinei a Good Place to Live?
Based on current data, Valea Cătinei receives an overall livability score of 2.8 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Valea Cătinei has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.0% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.7% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
22.0% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.2% have completed high school.
Climate & Weather
Valea Cătinei has a cool climate with an average annual temperature of 42°F. Winters average 29°F in January while summers reach 60°F in July. With 257 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 40.6 inches, including 91.4 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 21.
Valea Cătinei has a population of 593. The median age is 43.2 years, 11% older than the national median of 38.9.
Population
43.2yrs
Median Age
11% above US avg
Race & Ethnicity
Valea Cătinei vs U.S. Average
Social Characteristics
Valea Cătinei vs U.S. Average
The median household income in Valea Cătinei is N/A. The unemployment rate is 6.0% (above the 3.6% US average). 0.7% of residents live below the poverty line.
Income: Valea Cătinei vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.0% |
| 66% above US avg |
| Poverty Rate | 0.7% |
| 94% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 40.90 (100=avg) |
In Valea Cătinei, 34.0% of adults are obese (above the 32.1% national rate). 27.0% are current smokers. 2.3% report depression. 79.5% are physically inactive.
Health Metrics: Valea Cătinei vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 34.0% |
| 6% above US avg |
| Diabetes | 6.8% |
| High Blood Pressure | 48.4% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 27.0% |
| 93% above US avg |
| Binge Drinking | 17.1% |
| Physical Inactivity | 79.5% |
| Depression | 2.3% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Valea Cătinei has an average annual temperature of 42°F (6°C). Winters average 29°F in January while summers reach 60°F in July. Annual precipitation is 40.6 inches. The area enjoys 257 sunny days per year. Air quality is rated Good with a median AQI of 21.
Temperature
29°F Jan (-2°C)
60°F Jul (16°C)
| Annual Average | 41.9°F |
| 22% below US avg |
| January Average | 29°F (-2°C) |
| July Average | 60°F (16°C) |
| Sunny Days | 257 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 40.6 inches |
| 7% above US avg |
| Snowfall | 91.4 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 21.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.8% |
Geography
| Elevation | 1,270 ft (387 m) |
| Coordinates | 45.2923°N, 26.2357°W |
| Timezone | Europe/Bucharest |