Median Income
$22,961
69% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$410
65% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
11.6%
222% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population598
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
C
Median Income$22,961
Per Capita$44,700
Unemployment11.6%
Poverty0.1%
Housing
A+
Home ValueN/A
Rent$410
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp54°F (12°C)
AQI17 (Good)
Rain42.5 in/yr
Sunny Days229/yr
Elevation669 ft (204 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 598 |
| Elevation | 669 ft (204 m) |
| Coordinates | 48.3008°, -0.8329° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Pays de la Loire |
| Average Temperature | 54°F (12°C) |
| January Average | 42°F (6°C) |
| July Average | 63°F (17°C) |
| Annual Precipitation | 42.5 inches (1,078 mm) |
| Annual Snowfall | 2.5 inches (6 cm) |
| Median Household Income | $22,961 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Vautorte a Good Place to Live?
Based on current data, Vautorte receives an overall livability score of 3.5 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Vautorte offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Vautorte is $22,961, 69% below the national average of $75,149. At 11.6%, unemployment is notably high. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $410 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Vautorte experiences four distinct seasons with an average temperature of 54°F. Winters average 42°F in January while summers reach 63°F in July. The area gets 229 sunny days per year. Annual precipitation totals 42.5 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Vautorte has a population of 598. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
The median household income in Vautorte is $22,961, which is 69% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 11.6% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income
| Median HH Income | $22,961 |
| 69% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 11.6% |
| 222% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $410 (65% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $410 |
| 65% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Vautorte, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Vautorte vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Vautorte experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 54°F (12°C). Winters average 42°F in January while summers reach 63°F in July. The area gets 229 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 42.5 inches. The area receives 2.5 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 669 feet.
Temperature
42°F Jan (6°C)
63°F Jul (17°C)
| Annual Average | 53.7°F |
| 1% below US avg |
| January Average | 42°F (6°C) |
| July Average | 63°F (17°C) |
| Sunny Days | 229 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 42.5 inches |
| 12% above US avg |
| Snowfall | 2.5 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 669 ft (204 m) |
| Coordinates | 48.3008°N, 0.8329°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
42°F (6°C) |
3.1 in |
|
| February |
42°F (5°C) |
2.7 in |
Coldest |
| March |
46°F (8°C) |
2.3 in |
|
| April |
49°F (9°C) |
2.2 in |
|
| May |
55°F (13°C) |
2.6 in |
|
| June |
61°F (16°C) |
2.0 in |
|
| July |
63°F (17°C) |
1.9 in |
|
| August |
65°F (18°C) |
1.8 in |
Warmest, Driest |
| September |
60°F (16°C) |
2.6 in |
|
| October |
53°F (12°C) |
2.9 in |
|
| November |
46°F (8°C) |
3.2 in |
|
| December |
42°F (6°C) |
3.2 in |
Wettest |
Vautorte has a seasonal temperature swing of 23°F — from 42°F in February to 65°F in August. Total annual precipitation is 30.3 inches, with December being the wettest month (3.2") and August the driest (1.8").
Frequently Asked Questions About Vautorte
What is the population of Vautorte?
Vautorte has a population of 598 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Vautorte expensive to live in?
Vautorte is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $22,961, 69% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $410 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Vautorte?
Vautorte has a four-season climate with an average annual temperature of 54°F (12°C). Winter temperatures average 42°F in January, while summers reach an average of 63°F in July. The area receives 229 sunny days per year. Annual rainfall totals 42.5 inches, with 2.5 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Vautorte?
The job market in Vautorte faces challenges, with unemployment at 11.6% — significantly above the national rate of 3.6%.
How much does housing cost in Vautorte?
For renters, the median monthly rent is $410.
How are the schools in Vautorte?
31.7% of adults in Vautorte hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Vautorte?
The obesity rate in Vautorte is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.