Bachelor's+
35.0%
4% higher than US avg
Obesity Rate
19.4%
39% lower than US avg
Unemployment
3.2%
12% lower than US avg
Poverty Rate
0.0%
100% lower than US avg
People
Population502
Median Age44.1 yrs
DensityN/A
Male / Female50% / 50%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$32,660
Unemployment3.2%
Poverty0.0%
Health
Obesity19.4%
UninsuredN/A
Smoking20.2%
Depression21.4%
Climate
Avg Temp55°F (13°C)
AQI16 (Good)
Rain49.8 in/yr
Sunny Days274/yr
Elevation909 ft (277 m)
Education
B+
Bachelor's+35.0%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband90.4%
| Population | 502 |
| Elevation | 909 ft (277 m) |
| Coordinates | 45.8041°, 15.2577° |
| Timezone | Europe/Ljubljana |
| Country | 🇸🇮 Slovenia |
| State / Province | Urban Municipality of Novo Mesto |
| Average Temperature | 55°F (13°C) |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 73°F (23°C) |
| Annual Precipitation | 49.8 inches (1,265 mm) |
| Annual Snowfall | 17.8 inches (45 cm) |
| Median Age | 44.1 years |
Is Velike Brusnice a Good Place to Live?
Based on current data, Velike Brusnice receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. Velike Brusnice offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
Unemployment stands at 3.2%, indicating a healthy job market. Only 0.0% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 35.0% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Velike Brusnice experiences four distinct seasons with an average temperature of 55°F. Winters average 39°F in January while summers reach 73°F in July. With 274 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 49.8 inches, including 17.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Velike Brusnice has a population of 502. The median age is 44.1 years, 13% older than the national median of 38.9. The gender split is 49.8% female and 50.3% male. 23.9% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 84.0% have health insurance coverage.
Population
44.1yrs
Median Age
13% above US avg
Race & Ethnicity
Velike Brusnice vs U.S. Average
Social Characteristics
Velike Brusnice vs U.S. Average
The median household income in Velike Brusnice is N/A. Per capita income is $32,660 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 3.2% (below the 3.6% US average). 0.0% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 60, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Velike Brusnice vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 3.2% |
| 12% below US avg |
| Poverty Rate | 0.0% |
| 100% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 60.00 (100=avg) |
In Velike Brusnice, 19.4% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 7.1% have diabetes (below the 10.5% national rate). 45.3% have high blood pressure. 20.2% are current smokers (above the 14.0% national rate). 10.9% report binge drinking. 80.0% are physically inactive, above the national average. 21.4% report depression.
Health Metrics: Velike Brusnice vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 19.4% |
| 39% below US avg |
| Diabetes | 7.1% |
| High Blood Pressure | 45.3% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 20.2% |
| 44% above US avg |
| Binge Drinking | 10.9% |
| Physical Inactivity | 80.0% |
| Depression | 21.4% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Velike Brusnice experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winters average 39°F in January while summers reach 73°F in July. The area gets 274 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 49.8 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 17.8 inches of snow annually, a moderate snowfall amount. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 909 feet.
Temperature
39°F Jan (4°C)
73°F Jul (23°C)
| Annual Average | 54.6°F |
| 1% above US avg |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 73°F (23°C) |
| Sunny Days | 274 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 49.8 inches |
| 31% above US avg |
| Snowfall | 17.8 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.7% |
Geography
| Elevation | 909 ft (277 m) |
| Coordinates | 45.8041°N, 15.2577°W |
| Timezone | Europe/Ljubljana |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
39°F (4°C) |
2.3 in |
Driest |
| February |
34°F (1°C) |
2.6 in |
|
| March |
41°F (5°C) |
3.3 in |
|
| April |
48°F (9°C) |
3.8 in |
|
| May |
57°F (14°C) |
3.9 in |
|
| June |
62°F (17°C) |
5.2 in |
Wettest |
| July |
73°F (23°C) |
4.4 in |
Warmest |
| August |
65°F (18°C) |
4.6 in |
|
| September |
58°F (15°C) |
4.7 in |
|
| October |
49°F (10°C) |
4.8 in |
|
| November |
39°F (4°C) |
4.7 in |
|
| December |
32°F (0°C) |
3.6 in |
Coldest |
Velike Brusnice has a seasonal temperature swing of 41°F — from 32°F in December to 73°F in July. Total annual precipitation is 47.8 inches, with June being the wettest month (5.2") and January the driest (2.3").
Frequently Asked Questions About Velike Brusnice
What is the population of Velike Brusnice?
Velike Brusnice has a population of 502 residents and is located in Slovenia.. The median age of residents is 44.1 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 49.8% female and 50.3% male.
Is Velike Brusnice expensive to live in?
Velike Brusnice is more affordable than the national average, with a cost of living index of 60 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Velike Brusnice?
Velike Brusnice has a four-season climate with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winter temperatures average 39°F in January, while summers reach an average of 73°F in July. The area receives 274 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 49.8 inches, with 17.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Velike Brusnice?
Velike Brusnice has a healthy job market with an unemployment rate of 3.2%, near the national average of 3.6%.
How are the schools in Velike Brusnice?
35.0% of adults in Velike Brusnice hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Velike Brusnice?
The obesity rate in Velike Brusnice is 19.4% (below the national rate of 32.1%). 20.2% of adults are smokers. 80.0% are physically inactive. 21.4% of residents report depression.