Bachelor's+
28.0%
17% lower than US avg
Obesity Rate
26.8%
16% lower than US avg
Unemployment
5.4%
49% higher than US avg
Poverty Rate
0.5%
96% lower than US avg
People
Population4,315
Median Age41.8 yrs
Density348/mi²
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$24,615
Unemployment5.4%
Poverty0.5%
Health
Obesity26.8%
UninsuredN/A
Smoking29.2%
Depression2.3%
Climate
Avg Temp53°F (11°C)
AQI21 (Good)
Rain34.3 in/yr
Sunny Days251/yr
Elevation581 ft (177 m)
Education
B
Bachelor's+28.0%
High School+97.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.2%
| Population | 4,315 |
| Population Density | 348 / sq mi |
| Elevation | 581 ft (177 m) |
| Coordinates | 48.3084°, 17.9387° |
| Timezone | Europe/Bratislava |
| Country | 🇸🇰 Slovakia |
| State / Province | Nitra Region |
| Average Temperature | 53°F (11°C) |
| January Average | 38°F (3°C) |
| July Average | 72°F (22°C) |
| Annual Precipitation | 34.3 inches (871 mm) |
| Annual Snowfall | 21.9 inches (56 cm) |
| Median Age | 41.8 years |
Is Veľké Zálužie a Good Place to Live?
Based on current data, Veľké Zálužie receives an overall livability score of 3.2 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Veľké Zálužie offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 5.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.5% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
28.0% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 97.0% have completed high school.
Climate & Weather
Veľké Zálužie experiences four distinct seasons with an average temperature of 53°F. Winters average 38°F in January while summers reach 72°F in July. With 251 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 34.3 inches, including 21.9 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 21.
Veľké Zálužie has a population of 4,315 with a density of 348 people per square mile. The median age is 41.8 years, 7% older than the national median of 38.9.
Population
41.8yrs
Median Age
7% above US avg
Race & Ethnicity
Veľké Zálužie vs U.S. Average
Social Characteristics
Veľké Zálužie vs U.S. Average
The median household income in Veľké Zálužie is N/A. The unemployment rate is 5.4% (above the 3.6% US average). 0.5% of residents live below the poverty line.
Income: Veľké Zálužie vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.4% |
| 49% above US avg |
| Poverty Rate | 0.5% |
| 96% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.00 (100=avg) |
In Veľké Zálužie, 26.8% of adults are obese (below the 32.1% national rate). 29.2% are current smokers. 2.3% report depression. 71.5% are physically inactive.
Health Metrics: Veľké Zálužie vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 26.8% |
| 16% below US avg |
| Diabetes | 7.2% |
| High Blood Pressure | 42.7% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 29.2% |
| 109% above US avg |
| Binge Drinking | 11.0% |
| Physical Inactivity | 71.5% |
| Depression | 2.3% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Veľké Zálužie has an average annual temperature of 53°F (11°C). Winters average 38°F in January while summers reach 72°F in July. Annual precipitation is 34.3 inches. The area enjoys 251 sunny days per year. Air quality is rated Good with a median AQI of 21.
Temperature
38°F Jan (3°C)
72°F Jul (22°C)
| Annual Average | 52.5°F |
| 3% below US avg |
| January Average | 38°F (3°C) |
| July Average | 72°F (22°C) |
| Sunny Days | 251 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 34.3 inches |
| 10% below US avg |
| Snowfall | 21.9 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 21.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.8% |
Geography
| Elevation | 581 ft (177 m) |
| Area | 12.4 sq mi (32.1 km²) |
| Population Density | 348/sq mi |
| Coordinates | 48.3084°N, 17.9387°W |
| Timezone | Europe/Bratislava |