Bachelor's+
27.2%
19% lower than US avg
Obesity Rate
24.2%
25% lower than US avg
Unemployment
2.1%
41% lower than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population3,602
Median Age39.6 yrs
DensityN/A
Male / Female46% / 54%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$14,159
Unemployment2.1%
Poverty0.1%
Health
Obesity24.2%
UninsuredN/A
Smoking23.1%
Depression17.9%
Climate
Avg Temp44°F (6°C)
AQI34 (Good)
Rain19.9 in/yr
Sunny Days300/yr
Elevation335 ft (102 m)
Education
B
Bachelor's+27.2%
High School+95.0%
Community
CommuteN/A
Broadband92.3%
| Population | 3,602 |
| Elevation | 335 ft (102 m) |
| Coordinates | 51.3249°, 40.5299° |
| Timezone | Europe/Moscow |
| Country | 🇷🇺 Russia |
| State / Province | Voronezh Oblast |
| Average Temperature | 44°F (6°C) |
| January Average | 17°F (-8°C) |
| July Average | 68°F (20°C) |
| Annual Precipitation | 19.9 inches (506 mm) |
| Annual Snowfall | 6.9 inches (18 cm) |
| Median Age | 39.6 years |
Is Verkhnyaya Tishanka a Good Place to Live?
Based on current data, Verkhnyaya Tishanka receives an overall livability score of 3.2 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Verkhnyaya Tishanka offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.1%. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
27.2% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 95.0% have completed high school.
Climate & Weather
Verkhnyaya Tishanka has a cool climate with an average annual temperature of 44°F. Winters average 17°F in January while summers reach 68°F in July. With 300 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 19.9 inches, including 6.9 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 34.
Verkhnyaya Tishanka has a population of 3,602. The median age is 39.6 years, 2% older than the national median of 38.9.
Population
39.6yrs
Median Age
2% above US avg
Race & Ethnicity
Verkhnyaya Tishanka vs U.S. Average
Social Characteristics
Verkhnyaya Tishanka vs U.S. Average
The median household income in Verkhnyaya Tishanka is N/A. The unemployment rate is 2.1% (below the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line.
Income: Verkhnyaya Tishanka vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.1% |
| 41% below US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 31.40 (100=avg) |
In Verkhnyaya Tishanka, 24.2% of adults are obese (below the 32.1% national rate). 23.1% are current smokers. 17.9% report depression. 84.5% are physically inactive.
Health Metrics: Verkhnyaya Tishanka vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 24.2% |
| 25% below US avg |
| Diabetes | 7.7% |
| High Blood Pressure | 44.3% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 23.1% |
| 65% above US avg |
| Binge Drinking | 10.5% |
| Physical Inactivity | 84.5% |
| Depression | 17.9% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Verkhnyaya Tishanka has an average annual temperature of 44°F (6°C). Winters average 17°F in January while summers reach 68°F in July. Annual precipitation is 19.9 inches. The area enjoys 300 sunny days per year. Air quality is rated Good with a median AQI of 34.
Temperature
17°F Jan (-8°C)
68°F Jul (20°C)
| Annual Average | 43.5°F |
| 19% below US avg |
| January Average | 17°F (-8°C) |
| July Average | 68°F (20°C) |
| Sunny Days | 300 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 19.9 inches |
| 48% below US avg |
| Snowfall | 6.9 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 34.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 88.2% |
Geography
| Elevation | 335 ft (102 m) |
| Coordinates | 51.3249°N, 40.5299°W |
| Timezone | Europe/Moscow |