Median Income
$22,518
70% lower than US avg
Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Median Rent
$700
40% lower than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
9.4%
161% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population648
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
C
Median Income$22,518
Per Capita$39,277
Unemployment9.4%
Poverty0.9%
Housing
C+
Home ValueN/A
Rent$700
OwnershipN/A
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp59°F (15°C)
AQI16 (Good)
Rain36.1 in/yr
Sunny Days291/yr
Elevation23 ft (7 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 648 |
| Elevation | 23 ft (7 m) |
| Coordinates | 45.1342°, 11.7126° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Veneto |
| Average Temperature | 59°F (15°C) |
| January Average | 42°F (6°C) |
| July Average | 78°F (26°C) |
| Annual Precipitation | 36.1 inches (918 mm) |
| Annual Snowfall | 2.5 inches (6 cm) |
| Median Household Income | $22,518 |
| Median Age | 47.3 years |
Is Vescovana a Good Place to Live?
Based on current data, Vescovana receives an overall livability score of 2.9 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Vescovana has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The median household income in Vescovana is $22,518, 70% below the national average of $75,149. At 9.4%, unemployment is notably high. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $700 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Vescovana enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 59°F. Winters average 42°F in January while summers reach 78°F in July. With 291 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 36.1 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Vescovana has a population of 648. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
Vescovana vs U.S. Average
Social Characteristics
Vescovana vs U.S. Average
The median household income in Vescovana is $22,518, which is 70% below the national average of $75,149. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 9.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Vescovana vs U.S.
Income
| Median HH Income | $22,518 |
| 70% below US avg |
| Per Capita Income | $39,277 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 9.4% |
| 161% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
Monthly rent averages $700 (40% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $700 |
| 40% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Vescovana, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Vescovana vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Vescovana enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 59°F (15°C). Winters average 42°F in January while summers reach 78°F in July. The area gets 291 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 36.1 inches. The area receives 2.5 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 23 feet, near sea level.
Temperature
42°F Jan (6°C)
78°F Jul (26°C)
| Annual Average | 58.9°F |
| 9% above US avg |
| January Average | 42°F (6°C) |
| July Average | 78°F (26°C) |
| Sunny Days | 291 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 36.1 inches |
| 5% below US avg |
| Snowfall | 2.5 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 23 ft (7 m) |
| Coordinates | 45.1342°N, 11.7126°W |
| Timezone | Europe/Rome |
| County FIPS | 028097 |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
42°F (6°C) |
1.9 in |
|
| February |
41°F (5°C) |
1.5 in |
Driest |
| March |
48°F (9°C) |
1.9 in |
|
| April |
56°F (13°C) |
2.2 in |
|
| May |
65°F (18°C) |
2.5 in |
|
| June |
71°F (22°C) |
2.5 in |
|
| July |
78°F (26°C) |
1.8 in |
Warmest |
| August |
75°F (24°C) |
2.7 in |
Wettest |
| September |
68°F (20°C) |
2.4 in |
|
| October |
58°F (14°C) |
2.7 in |
|
| November |
46°F (8°C) |
2.6 in |
|
| December |
39°F (4°C) |
2.1 in |
Coldest |
Vescovana has a seasonal temperature swing of 39°F — from 39°F in December to 78°F in July. Total annual precipitation is 26.7 inches, with August being the wettest month (2.7") and February the driest (1.5").
Frequently Asked Questions About Vescovana
What is the population of Vescovana?
Vescovana has a population of 648 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is Vescovana expensive to live in?
Vescovana is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100. The median household income is $22,518, 70% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $700 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Vescovana?
Vescovana enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 59°F (15°C). Winter temperatures average 42°F in January, while summers reach an average of 78°F in July. The area receives 291 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 36.1 inches, with 2.5 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Vescovana?
The job market in Vescovana faces challenges, with unemployment at 9.4% — significantly above the national rate of 3.6%.
How much does housing cost in Vescovana?
For renters, the median monthly rent is $700.
How are the schools in Vescovana?
34.2% of adults in Vescovana hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Vescovana?
The obesity rate in Vescovana is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.